Duchovní rozměr vašim toulkám Brnem dodá již 15. ročník projektu Brno a jeho chrámy. Od 15. 6. do 15. 9. bude otevřeno 7 kostelů, které můžete navštívit, prohlédnout si je a dozvědět se o jejich architektuře, historii a významu. Projekt pořádá TIC BRNO ve spolupráci s Biskupstvím brněnským, křesťanskými farnostmi v Brně, Židovskou obcí Brno a brněnskou pobočkou Židovského muzea v Praze.
„Letošní doprovodný program se vydává po stopách odvážných žen spojených s církvemi a sakrálními místy v Brně. Poznáme působení Elišky Rejčky v Brně, ženských řeholních řádů, mecenášek kapucínského řádu či zobrazení světic v centru Brna. S tím souvisí i novinka – sběratelské kartičky pro děti, na nichž jsou vyobrazeny významné ženské osobnosti spojené se sakrálními místy v Brně. Spolu s pracovními listy Poznej brněnské kostely zatraktivní toto téma i mladším ročníkům,” představuje letošní koncept Jana Janulíková, ředitelka TIC BRNO a dodává: „Ženám bude věnováno i zahájení projektu, které proběhne 15. 6. v 19.00 na dvoře bývalého kláštera voršilek na Josefské. Večer zpříjemní autorské čtení Kamily Hladké z knihy Sestry a hudební doprovod Jitky Břízové.”
V tomto roce si připomeneme i několik výročí. Od 15. června do 15. září se od úterka do soboty můžete podívat do baziliky Nanebevzetí Panny Marie (otevřeno 14.30–17.30), která slaví 700 let od svého založení. Další 700leté výročí od založení slaví kostel sv. Vavřince v Brně-Komíně, který bude přístupný každou neděli od 14.00–17.00. Polovinu, tedy 350 let od vysvěcení, oslaví kostel sv. Maří Magdalény, který je do projektu zařazen poprvé. Budete si moct prohlédnout statické zajištění interiéru, který je nyní v rekonstrukci každí pondělí až pátek od 9.30–16.30. Od úterý do soboty můžete navštívit i kostel sv. Tomáše (13.30–17.30), kostel J. A. Komenského a kostel sv. Michala (oba v čase 14.00–17.00). Své brány otevře i nejmladší brněnský kostel bl. Marie Restituty na Lesné (každou sobotu od 14.00–17.00).
V rámci doprovodného programu vás čeká pět zajímavých tras s průvodci. Poznáte kostel a klášter na Grohově, jenž byl inspirován vatikánskou bazilikou svatého Petra. Vyrazíme za sochami světic a světců, které vídáme ve veřejném prostoru, a povyprávíme si jejich zajímavé příběhy. Komentované prohlídky Kapucínské hrobky připomenou tentokrát inspirativní ženu, štědrou mecenášku a především zakladatelku Hospice sv. Alžběty, Marii Alžbětu z Waldorfu. Povyprávíme si o některých ženských kongregacích, které sídlily a sídlí v Brně, zvláštní pozornost budeme věnovat voršilkám. Nezapomeneme ani na Elišku Rejčku a poodhalíme tajemství jejího života a působení ve městě. Jaké bylo Brno ve středověku a jaký byl život v něm? Na tyto i další otázky si odpovíme na procházce a děti se na ní mohou těšit na úkoly a hádanky.
Projekt se koná pod záštitou primátorky statutárního města Brna JUDr. Markéty Vaňkové a brněnského biskupa Mons. Ing. Mgr. Pavla Konzbula, Dr. Tematické prohlídky jsou zdarma, ale z kapacitních důvodů je třeba si je rezervovat předem. Učinit tak můžete v infocentrech TIC BRNO nebo online. Najdete tam data a časy konání včetně míst srazů. A když už tam budete, nezapomeňte si vzít brožurku a pracovní listy.
Zdroj: TIC Brno
Úvdoní foto: Františka Foto
Foto: Studio Fluser