Obecně platná doporučení jsou nenavštěvovat místa s velkou koncentrací osob a důkladně dodržovat hygienu, radí přednosta Kliniky infekčních chorob FN Brno a LF MU prof. Petr Husa.
Je vůbec reálné, aby se epidemie u nás či v Evropě rozšířila stejně jako v Číně?
Lze těžko předjímat. Osobně se domlouvám, že to možné není. Kumulace lidí a jejich hygienická úroveň je rozdílná v Evropě a v Číně. Navíc nemoc je známa, myslí se na ní. Informovanost je veliká
Jaká doporučujete preventivní opatření?
Tím hlavním doporučením je, aby lidé nechodili tam, kde je velké množství osob. Pravděpodobnost, že bude některý nakažený se s počtem takto koncentrovaných osob zvyšuje. Určitě doporučujeme si často a pečlivě si umývat ruce.
Konkrétně…. Pomohou třeba nejvíce vitamíny, pohyb, zdravý životní styl …, tedy obecně věci, které posilují imunitu člověka?
Dodržování obecných principů zdravého životního stylu může snížit nebezpečí vzniku řady infekcí a zlepšit jejich prognózu. Ano, může to pomoci.
Má se běžně zdravý člověk, který nebyl v zasažené oblasti, obávat, že dostane koronavirus?
Riziko infekce samozřejmě zcela vyloučit nelze vzhledem k tomu, že infekce se vyskytuje už i v ČR, ale průběh infekce u zdravých a mladších osob je velmi mírný. K obavám není důvod. Tato infekce tady určitě bude i poté, co se o ní přestane psát.
Můžete říci, v čem se liší chřipka od koronaviru?
Je to naprosto jiný virus, ale cesty přenosu infekce a klinický průběh si jsou velmi podobné. Vakcína a protivirové léky jsou zatím jen proti chřipce.
Nejvíce ohroženou skupinou jsou zřejmě lidé nad 70 let. Co byste jim doporučoval?
Nechodit tam, kde je mnoho lidí. To ale neznamená, aby nechodili na procházky, nakupovat, na návštěvu zdravých přátel či známých atd.
prof. Petr Husa
Zdroj a foto: FN Brno
Úvodní foto: BRNO today