Projekt by měl pomoci k oživení nábřeží řeky Svratky, a zároveň zvýšit protipovodňová opatření města. Konkrétní návrh úprav samotného koryta řeky mezi Riviérou a železničním mostem na Uhelné, již čeká pouze na povolení.
Díky zpřístupnění řeky obyvatelům města, budou moci lidé více využívat její potenciál. Cílem je umožnit občanům co nejsnadnější přístup k řece, a to nejen pěším turistům, ale také vozíčkářům. Návštěvníci si tak budou moci užít vodní radovánky, koupání, opalování, rybaření a řeka bude splavná pro kanoe a kajaky. Levý břeh bude okázalý spíše architektonicky, pravý bude ponechán více v přírodním duchu.
Nyní projekční tým, donedávna vedený zesnulým prof. Ivanem Rullerem, složený ze společností A PLUS, Šindlar a dalších architektů a vodohospodářů, čeká příprava projektu pro územní povolení. To by měl získat do konce letošního roku tak, aby město stihlo včas požádat o dotaci z evropských fondů ve výši 120 milionů korun. Celkový rozpočet projektu by měl dosáhnout zhruba 340 milionů korun. Stavba by měla být dokončena do konce roku 2022.
„Současné betonové a pro lidi prakticky nepřístupné koryto se díky projektu změní v široký atraktivní park s promenádou kolem vody a samostatnými cyklostezkami. Chybět nebude ani kavárna či mola u vody,“ komentoval projekt Martin Ander, náměstek primátora pro životní prostředí. „Rozšířením koryta získá řeka Svratka v centru města zpět přírodní charakter, úpravy zároveň ochrání okolí od hrozby zaplavení při povodních.“
Kromě největšího a nejnáročnějšího projektu oživení nábřeží v centru města připravuje město i další projekty přírodě blízkých protipovodňových opatření na Svratce v Komárově, na Svitavě v Husovicích nebo na Staré Ponávce na několika místech poblíž centra. Podrobné informace o všech připravovaných akcích získá veřejnost na speciálních internetových stránkách projektu Voda v Brně: www.voda.brno.cz
Napsal/a: Tomáš
Zdroj a foto: MMB, tiskový servis