Byla sobota 5. listopadu 1949 ráno a dvorek za pankráckou věznicí se stal němým svědkem popravy pražského advokátního koncipienta JUDr. Jaroslava Borkovce, kterého komunisté odsoudili za „protistátní činnost“. Přesně po 70 letech, tedy 5. listopadu 2019, Česká advokátní komora zahájila v Praze svůj unikátní projekt s názvem Advokáti proti totalitě. Jedna z jeho částí – výstava – se nyní po delší přestávce způsobené koronavirovou epidemií přestěhovala do Brna.
A tak se v prostorách kaple káznice na Cejlu (Bratislavská 68, Brno) také moravské advokátní i širší laické veřejnosti detailněji představí „deset statečných“ advokátů, jejichž osudy by neměly být nikdy zapomenuty, a naopak by měly jako zdvižený prst připomínat, že boj proti totalitě nekončí ani v době veskrze demokratické.
Bannery a výstavní vitríny obsahují zajímavé informace, dokumenty a artefakty ze životů deseti osobností advokátního světa. Těch, které jsou veřejnosti dobře známé – Otakara Motejla, Dagmar Burešové nebo Jána Čarnogurského, ale i dalších advokátů – například Jiřího Machourka a Františka Hejného, dvou brněnských patriotů, dále obhájce disidentů Milana Hulíka, obhájce generála Heliodora Píky Rastislava Váhaly, obhájce K. H. Franka Kamilla Reslera, či Jiřího Křížka, odsouzeného ke 22letému trestu odnětí svobody v procesu s Miladou Horákovou, a samozřejmě také advokátního koncipienta Jaroslava Borkovce, který jako jediný z nich zaplatil životem.
Mezi artefakty je k vidění například nepostradatelná rtěnka a oblíbená brož první dámy české justice Dagmar Burešové, talár s hermelínem Otakara Motejla, kterým jako předseda Nejvyššího soudu vítal i britskou královnu, bible Jána Čarnogurského, jež s ním „přežila“ komunistický kriminál a díky které ho přežil i on, či brýle Jaroslava Borkovce, které měl, když psal svůj poslední dopis manželce před popravou.
Je toho ale ještě mnohem víc, ostatně vidět vše na vlastní oči mohou návštěvníci od 18. září do 30. listopadu 2020 vždy v úterý a v pátek od 10 do 17 hodin, v ostatní dny je možné výstavu navštívit po předchozí domluvě přes e-mailovou adresu regiony@cak.cz.
Česká advokátní komora provozuje také speciální webové stránky www.advokatiprotitotalite.cz, kde jsou publikovány další dokumenty a fotografie, které se na výstavu nevešly, a také velmi zajímavá dobová videa. I do budoucna mají tyto stránky ambici „žít“ dalšími příběhy podobně hrdinných advokátů, jejichž jména a osudy zatím zůstaly v zapomnění, ale dříve či později je někdo objeví. Není tajemstvím, že díky jejich potomkům, přátelům nebo klientům se objevují už teď – jde například o osud advokáta JUDr. Vladimíra Lindnera, který v 50. letech obhajoval české hokejové reprezentanty, nebo advokáta nepřátel komunistického režimu JUDr. Emila Sobičky.
Do Brna se „podívala“ také stejnojmenná kniha autorů Petra Tomana, Ondřeje Šebesty a kol. se strhujícími životními příběhy těchto deseti statečných obhájců. Poutavé texty založené na rozsáhlém archivním výzkumu a rozhovorech s mnoha pamětníky doprovází velký počet unikátních fotografií a reprodukcí dobových dokumentů.
Knihu, kterou je možné zakoupit zde, autoři podepisovali 18. září 2020 právě u příležitosti brněnské vernisáže.
Závěrem patří velké poděkování všem partnerům celého projektu i brněnské výstavy za to, že jej i v této nelehké době podpořili a spolu s ČAK vzdali hold opravdovým hrdinům československé advokacie.
Zdroj a foto: Výstava Advokáti proti totalitě