O tom, že je participativní rozpočet Dáme na vás úspěšným projektem, svědčí nejen rekordní účast Brňanů v hlasování, ale také zisk zvláštní ceny poroty ve 4. ročníku národní soutěže Chytrá města. Spolu s Dáme na vás se o ocenění zasloužilo také rozšíření participativního rozpočtu do brněnských škol.
Soutěž Chytrá města pořádá každoročně Smart City Innovations Institut, z. ú., s podporou Ministerstva pro místní rozvoj ČR. V letošní době ovlivněné pandemií koronaviru se na přihlášených a oceněných projektech ukázala důležitost digitalizace procesů u municipalit. IV. ročník národní soutěže Chytrá města 2020 prokázal, že města, obce a kraje se za poslední roky posunuly výrazným směrem jak v obsahu, tak i v kvalitě implementace konkrétních projektů a koncepcí Smart City a Smart Region. Oblasti, na které se chytrá řešení orientují, jsou v podstatě stabilní; jde o energetiku, mobilitu, environmentální témata, digitalizaci a podobně.
„Jsem moc rád, že jsme jako Brno zabodovali v soutěži Chytrá města s projektem Dáme na vás a Participativní rozpočet do škol. Jednoznačně to ukazuje, že jdeme dobrým směrem. Potvrzují to i hlasující, jejichž počet se oproti předchozímu ročníku zvýšil o víc než 50 %. Jsme prvním statutárním městem v Česku, které zavedlo participativní rozpočet na celoměstské úrovni, a zapojili jsme tak občany do správy a rozvoje města. Není divu, že inspirujeme i další města,“ uvedl náměstek brněnské primátorky Tomáš Koláčný.
Projekt Dáme na vás spustilo Brno v roce 2017, od té doby bylo realizováno 14 projektů a další budou následovat. Na začátku letošního prosince skončil 4. ročník, v němž uspělo 11 projektů za více než 30 milionů korun.
V letošním roce se projekt participativního rozpočtu rozšířil také do škol. Doposud fungoval v městské části Brno-střed, nově však mohou žáci rozhodovat ve 27 školách napříč Brnem. Každá ze zapojených škol dostane na navržené projekty 35 tisíc korun. Vítězné projekty si realizuje každá škola sama a cílem je, aby žáci viděli co nejdříve výsledky svého snažení.
„Participace učí žáky rozhodnosti a odpovědnosti za své okolí, učí veřejnému vystupování a společné komunikaci. Rozvíjí týmovou spolupráci, kreativní myšlení, obohacuje výuku a představuje demokratický systém, ve kterém se žáci učí základním volebním principům,“ vysvětlil Tomáš Koláčný.
Soutěž Chytrá města je klíčovou soutěží svého druhu v České republice. Je určena pro obce a kraje, které se chtějí zapojit do sdílení dobré praxe při využívání postupů a trendů spjatých s rozvojem konceptů Smart City a Smart Region.
Zdroj a foto: MMB, http://damenavas.brno.cz/