Aktuální situace je sice taková, že kvůli sníženým dodávkám vakcín není možné vytvořit více volných míst pro nová očkování, je ale potřeba zmínit, že pro přeočkování je vakcín dostatek. V uplynulých týdnech došlo k několika zátěžovým testům ve vzniklém vakcinačním centru. Díky odborníkům z VUT a spolupráci s Jihomoravským krajem, bylo co zlepšovat.
Nově je možné podle postupů Státního zdravotnického ústavu setrvat na místě po podání vakcíny pouze 15 minut namísto původních 30ti minut, pokud však nejde o žádnou alergickou anamnézu. Nejen tento čas se tak může výrazně zúročit ve velkokapacitním očkovacím centru na brněnském výstavišti, které vzniklo namísto záložní nemocnice pro covidové pacienty. Od vstupu po výstup by tak mohli být očkovaní odbaveni do 30 minut. Kolem 5 minut zabere vstup, pak lékařská prohlídka, následně samotné očkování a 15 minut klidového režimu pro případné reakce.
Zátěžové testy a prvovakcinace seniorů ukázaly, jak by mohlo očkovací centrum fungovat. Díky pohybu osob došlo k nasnímání optické stopy prostřednictvím termokamer a vědci z VUT vytvořili první modely. „Když sem pustíme 30% seniorů, tak systém se lehce zpomalí, případně, když zde budou mladí aktivní lidé, tak se zrychlí. Podle všech propočtů a jednotlivých vzorků populace jsme schopni sofistikovaně kontrolovat, jaký bude průchod a podle toho přizpůsobovat přesnou kapacitu centra,“ uvádí vedoucí EMT MUDr. Milan Krtička Ph.D., který má v současné chvíli očkování na brněnském výstavišti na starosti. V uplynulých týdnech se navíc ukázalo, že senioři umí velmi efektivně spolupracovat, je ale potřeba v tomto případě počítat i s jejich doprovodem. „Ukazuje nám to, že rodiny fungují a hodně nám to pomáhá, na druhé straně je zde velká skupina dobrovolníků, kteří dokážou tu rodinu zastoupit. To je další věc, která ukazuje obrovskou ochotu veřejnosti pomáhat,“ doplňuje Krtička.
Podle výsledků zmapovaného procesu v očkovacím centru vyšlo odborníkům z VUT, že průměrná délka vyšetření je 170 sekund, pokud bude indikovat 14 lékařů, pak může být 3 557 odbavených seniorů za 12 hodin. Dále studie uvádí, že simulovaná propustnost se započtením pohybu seniorů je o 15 % horší (0,5 m/s), resp. o 7 % horší (1,0 m/s, agilní senior, horní hranice). „Pokud tyto modely dělají erudovaní lidé, tak to opravdu koresponduje s realitou. A my jsme zjistili, že dokonce vytváříme místy i časové rezervy, což se hodí. Dovedu si představit, že v ideálním případě, kdy to opravdu pojede, tak to tady bude plout. Což jde o spojení technické větve a medicíny, což je úžasná synergie. Tady se podařilo vytvořit unikátní projekt, který může být ve své podstatě vzorem pro další velkokapacitní vakcinační centra v republice,“ vysvětluje vedoucí EMT, jehož tým v centru na brněnském výstavišti působí.
Dle dalších připomínek došlo i k zjednodušení přístupu k systémům nebo poučení očkovaných, které dříve dělal lékař u každého zvlášť, nyní probíhá ve skupinkách přímo během samotného očkování. Většinou jde o skupiny po 6 lidech, podle počtu vakcín, které jsou natažené z jedné ampule výrobce Pfizer/BioNTech. Vakcínou od jiného výrovce se na brněnském výstavišti zatím neočkovalo. Ke zbytečnému zdržení také docházelo při sundávání bund a kabátů, nyní si je berou příchozí s sebou na místo, kde jsou očkováni. Tím pádem je eliminován pohyb osob v prostoru, tak, aby se nevraceli stejnou cestou a mohli jinou odcházet. Jde tak o dokonalé propojení všech principů, přitom nedochází k mísení očkovaných a personálu.
Další vakcinační centra vzniknou už brzy i v dalších místech Jihomoravského kraje a inspirovány budou tímto prvním velkokapacitním očkovacím centrem v republice.
Zdroj a foto: FN Brno