//Podíl britské mutace koronaviru už u vzorků z laboratoří FN Brno překročil 90%

Podíl britské mutace koronaviru už u vzorků z laboratoří FN Brno překročil 90%

Výskyt britské mutace u vzorků, které jsou pozitivní na covid, bylo minulý týden už 93%, týden před to bylo 85%, před měsícem šlo o pětinu. Britská mutace je laboratořemi Fakultní nemocnice Brno identifikována nejčastěji, tento trend je už celorepublikový. „Průkaz britské mutace provádíme v laboratoři u všech vzorků od poloviny ledna. Vzorky s britskou mutací jsme schopni prokázat PCR testem, jelikož virus s touto mutací nese určitou změnu, konkrétně ve své ribonukleové kyselině, a z testů je to pak možné odhalit,“ říká vedoucí molekulární mikrobiologie doc. RNDr. Monika Dolejská, Ph.D.

O britské mutaci se diskutujte v souvislosti s její nakažlivostí. V podstatě to potvrzují i data z laboratoří, která umožňují pozorovat, jak se mutace šíří Českou republikou. „Výsledky britské mutace zaznamenáváme do našeho laboratorního systému. Výsledky posíláme každý den i do ÚZISu, kde si informace stahuje Krajská hygienická stanice, takže může přednostně tyto pacienty trasovat,“ doplňuje Dolejská. Pacient se prostřednictvím sms zprávy pouze dozví, zda je pozitivní. V případě, že si zadá i emailovou adresu, přijde mu laboratorní výsledek, který si prostřednictvím kódu rozklíčuje a na základě toho vidí, zda má, nebo nemá britskou mutaci.

Část pozitivních vzorků, které nevykazují hodnoty britské mutace už laboratoř FN Brno ve spolupráci s MU celogenomově sekvenuje. To znamená, že se přečte kompletní genetická informace viru jako takového. Jsou tak schopni odhalit ke kterému kmenu, nebo ke které variantě virus patří, a tím odhalit i viry s dalšími rizikovými mutacemi včetně například i jihoafrické varianty.

Britská mutace tak převažuje i mezi hospitalizovanými pacienty ve FN Brno. „Nám se zdá, že ten průběh u pacientů s mutací viru je o něco rychlejší, že ti lidé směřují rychleji do oboustranného covidového zánětu plic. Je u nich potřeba agresivnější terapie. My většinou dáváme dříve a větší dávky kortikoidů než u pacientů, kteří britskou variantu viru neměli,“ říká přednosta Kliniky infekčních chorob prof. MUDr. Petr Husa, CSc. Zároveň přibývá hospitalizovaných mladších pacientů, kteří jsou i ročníky 1950 a mladší, výjimkou nejsou ani lidé narozeni po roce 1970, 1980 nebo dokonce i 1990.

Zdroj a foto: FN Brno