//I včely mohou pomáhat vozíčkářům v ParaCENTRU Fenix

I včely mohou pomáhat vozíčkářům v ParaCENTRU Fenix

ParaCENTRUM Fenix ve spolupráci se Slovinským včelařským svazem pořádá 24. srpna od 10:00 setkání u příležitosti zahájení pilotního projektu vzdělávacího úlu pro vozíčkáře. Akce se bude konat v Centru Kociánka Brno. Patronem projektu je Radek Vondráček, předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.

V roce 2020 byl v Praze instalován první tradiční slovinský úl, nyní bude spouštěn pilotní projekt Včelaření pro vozíčkáře. Ten bude probíhat přímo v Brně, v nových sdílených prostorách ParaCENTRA Fenix a Centra Kociánka Brno. Nezisková organizace, která se zaměřuje na pomoc lidem po úraze míchy, tak bude mít jedinečnou příležitost zpestřit repertoár svých služeb a u toho ještě pomoci životnímu prostředí. Úly, které budou v Brně umístěny, budou opatřeny sníženým přístupem tak, aby jejich užití bylo pohodlné právě pro vozíčkáře. Ti tak mají skvělou možnost naučit se nové dovednosti, potrénovat samostatnost a jemnou motoriku.

Na akci přijede předseda Slovinského včelařského svazu Boštjan Noč. Promluví velvyslankyně Slovinské republiky Tanja Strniša i předseda Svazu paraplegiků Slovinska Dane Kastelic. Účast přislíbil hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich, senátor Parlamentu ČR Roman Kraus i Danuše Nerudová, rektorka Mendelovy univerzity.

„Úly budou umístěny v zahradě a v těsné blízkosti velkých skleníků. Díky tomu budou mít od jara až do podzimu zajištěn velký přísun rozličných rostlin. Samozřejmostí je, prvně naše klienty naučit, jak se o včely řádně starat. Díky tomu pak budou moci vyrábět různé produkty s obsahem medu, mateří kašičky či propolisu. Jsme rádi, že díky včelám, i my můžeme pomoci k zachování biologické rozmanitosti,“ říká k projektu Michal Odstrčil, ředitel ParaCENTRA Fenix.

Zdroj a foto: ParaCENTRU Fenix