//Dvanáctý prosinec je světový Den polykání

Dvanáctý prosinec je světový Den polykání

Od roku 2011 je 12. prosinec vyhlášený jako světový Den polykání. Jeho cílem je zvýšit mezi veřejností informovanost o existenci poruch polykání, jejich projevech, příčinách, prevenci a managementu diagnostiky a léčby.

Klinika dětské otorinolaryngologie FN Brno a LF MU v Brně poskytuje specializovanou a superspecializovanou zdravotní péči v celém rozsahu oboru. Součástí kliniky je i poradna pro děti s poruchami polykání, kterou vede MUDr. Jana Jančíková a Mgr. Denisa Bezděková. V této poradně je ročně vyšetřeno více než 160 dětských pacientů od narození až do 18 let věku, včetně nezralých novorozenců. Problematika poruch polykání je v dětském věku mnohem složitější než u dospělých, což je dáno mimo jiné i odlišnými anatomickými a fyziologickými poměry v různých věkových kategoriích dětského věku. Spektrum pacientů je velice pestré, hlavní skupiny tvoří děti s neurologickým postižením, děti s obtížným přechodem na strukturovanou stravu, děti s vlhkými fenomény po jídle nebo s opakovanými záněty dýchacích cest (včetně pneumonií), děti neprospívající a onkologicky nemocní. Odesílající lékaři jsou praktičtí lékaři pro děti a dorost tak specialisté z oboru pediatrie, neurologie, revmatologie, chirurgie a další. Možné je i vyšetření přímo u lůžka v rámci konziliární péče.

Poradna nabízí nejmodernější diagnostické metody, mezi které patří funkční endoskopické vyšetření polykacího aktu (FEES) a speciální radiologické vyšetření polykacího aktu – videofluoroskopie (VFSS). V rámci poradny je stanoven standardní diagnostický protokol, klíčová je spolupráce s ostatními obory, především s pediatry, radiology, neurology a chirurgy. Díky tomu můžeme poskytnout opravdu komplexní péči o děti s poruchami polykání.

V rámci poradny pro poruchy polykání se věnujeme i výzkumným záměrům s cílem přinést nové poznatky v této oblasti, čerstvě byla publikována práce „ Association between Swallowing-Related Questionnaire Responses and Pathological Signs on Videofluoroscopy in Children.(1)“ Kromě toho se snažíme pravidelně prezentovat tuto problematiku na odborných seminářích a kongresech a také v recenzovaných odborných časopisech, protože povědomí o poruchách polykání v dětském je i mezi odbornou veřejnosti mnohdy nedostatečné.

Zdroj a foto: FN Brno