Do práce na kole. Tak se nazývá celorepubliková kampaň na podporu udržitelné mobility ve městech, která chce inspirovat zaměstnance, aby si vyzkoušeli dopravit se do práce „bezmotorově“, tedy na kole, koloběžce, inline bruslích nebo pěšky. V letech 2021 a 2022 se do ní ve spolupráci s Nadací Partnerství, místním koordinátorem kampaně, zapojilo i město Brno. A bylo natolik úspěšné, že se nyní může honosit certifikátem Cyklozaměstnavatel.
„Udržitelná mobilita je jedním z důležitých znaků dobře fungujícího města, které svým obyvatelům nabízí dobré životní podmínky například už jenom tím, že je ve vzduchu méně emisí CO2. Pokud chceme Brňany motivovat k tomu, aby ráno při cestě do práce raději sedli třeba na kolo než do auta, je dobré začít u sebe. Proto se město už dvakrát zapojilo do výzvy Do práce na kole, které se v prvním ročníku zúčastnilo 198 zaměstnanců a letos jich bylo už 239,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.
Na základě účasti v soutěži a její úspěšné propagace mezi zaměstnanci získalo město Brno v rámci auditu, který provedla Nadace Partnerství, 61 procent z maximálního počtu bodů a splnilo tak podmínky pro získání certifikátu Cyklozaměstnavatel. Kromě samotné účasti ve výzvě typu Do práce na kole se hodnotí například přítomnost cyklokoordinátora na pracovišti, strategické plánování mobility, dobrý servis pro cyklisty (ochrana proti krádeži kola, firemní sada cyklonářadí nebo parkovací místa pro kola v blízkosti vchodu) apod.
Brněnští radní dnes dali souhlas k podpisu smlouvy o spolupráci a certifikaci mezi městem Brnem a Nadací Partnerství.
„Certifikace je platná dva roky a poplatek už byl uhrazen v rámci akce Do práce na kole. Smlouva se uzavírá na dobu neurčitou s výpovědní lhůtou jeden měsíc. Nadace Partnerství bude kontrolovat plnění certifikačních kritérií formou auditu vždy po dvou letech od udělení nebo obnovení certifikátu,“ dodala Markéta Vaňková.
Zdroj: MMB
Ilustrační foto: Marco Herrndorff