I když je užívání léčebného konopí legalizováno v mnoha zemích, stále se objevuje mnoho protichůdných informací, týkajících se bezpečnosti jeho užívání. Na jednu z nich – konkrétně kombinaci užívání lékařského konopí a řízení motorového vozidla, se ve svém výzkumu zaměřili odborníci z Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně.
Předepisování léčebného konopí je čím dál tím častější a týká se zejména pacientů s chronickou bolestí, kteří jsou rezistentní vůči konvenční léčbě. Jedna z účinných látek je také psychoaktivní delta-9- tetrahydrokanabinol, tedy velmi známé THC. Právě THC je jednou z omamných látek, na které se testují řidiči během dopravních kontrol vozidla, po dopravních nehodách apod. Povolená hodnota je přitom velmi nízká, bez postihu je možné mít v krvi pouze 2 ng/ml, od 10 ng/ml jde již o trestný čin.
Rozhodnutí o zaměření výzkumu přitom nebyla nahodilá záležitost. „Tento výzkum jsme realizovali na základě dotazů od našich pacientů. Zajímalo je, jestli předepsaná léčba nemá významný vliv na každodenní činnosti, zejména na řízení,“ uvedl první autor studie MVDr. Ing. Václav Trojan, Ph.D. vedoucí Cannabis Facility Mezinárodního centra klinického výzkumu.
Studie si tedy dala za úkol vyhodnotit koncentraci THC v krvi a ve slinách po perorálním podání léčebného konopí a zejména zhodnotit dobu potřebnou k poklesu hladiny THC pod hodnotu 2 ng/ml, kdy je z pohledu zákona řízení legální. „Studie se zúčastnilo dvacet pacientů s chronickou bolestí, kteří dlouhodobě užívají léčebné konopí,“ uvedl MUDr. Radovan Hřib z Centra léčby bolesti Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně.
Pacienti byli pro potřeby výzkumu rozděleni do dvou skupin, přičemž každé byly aplikovány rozdílné dávky léčebného konopí, konkrétně želatinové tobolky o hmotnosti 62,5 gramů a 125 gramů. U všech pacientů bylo přitom hodnoceno množství THC ve slinách a krvi v předem definovaných časových intervalech před a po podání dávky. „Hladiny THC ve slinách byly zjištěny nulové u obou skupin ve všech časových intervalech,“ řekl MVDr. Ing. Václav Trojan, Ph.D.
Hodnocení hladiny THC v krvi bylo prováděno na Ústavu soudního lékařství FNUSA. Na základě výsledků tohoto sledování vydalo doporučení také představenstvo České lékařské komory. Z něj vyplývá, že pokud pacient užívá konopí pro léčebné účely pod lékařským dohledem, v malé dávce na noc, není důvod podat podnět k odebrání řidičského oprávnění za splnění následujících podmínek:
– zákaz řízení motorového vozidla pacientem bezprostředně po požití léčebního konopí a v době cca 6 – 8 hodin poté
– neřídit motorové vozidlo i po uplynutí této doby, pokud se pacient cítí být pod vlivem návykové látky.
„Toto doporučení bylo vydáno na základě ústního sdělení výsledků naší studie, jejíž výsledky vyšly letos v září také v odborném vědeckém časopise,“ dodal MUDr. Radovan Hřib.
Zdroj a foto: FN Brno