Okolí městského parku Lužánky je pro bydlení velmi vyhledávanou a luktrativní oblastí. Právě v této oblasti, konkrétně na ulici Lidická 77, plánuje developer vybudovat mohutnou, až osmdesát metrů vysokou budovu, která bude umístěna ve vnitrobloku ulic Lidická-Kotlářská-Bayerova-Burešova.
Stavba má být složena z několika věží, z nichž ta nejvyšší má mít 23 pater. Výška stavby dosahuje téměř 80 metrů, stožár na vrcholu dokonce 95 metrů nad okolním terénem. Historická zahrada ve vnitrobloku má padnout kvůli výstavbě třípodlažní podnože s garážemi pro téměř 200 aut.
Co vadí Zeleným?
Je to brutální, necitlivý zásah do charakteru okolní zástavby. Lidé si v centru města koupili byty s výhledem do klidného zeleného vnitrobloku a teď přijde developer a postaví tam mrakodrap. S tímhle nemohl nikdo z nich počítat ani ve snu. Právě proto je zamýšlený záměr tak zákeřný a bezohledný. Kvůli parkování pro mrakodrap má být vykácena historická zahrada se staletými platany a nahrazena zelenou střechou garáží, kde už nikdy tak velké stromy nevyrostou. Byla by to neuvěřitelná ztráta.
Záměr takového rozsahu je v rozporu s územním plánem, který označuje bytovou zástavbu v okolí Lužánek za stabilizovanou, tedy takovou, kde se intenzita využití nemá zásadně měnit a charakter zástavby má zůstat zachován. Extrémně vysoká a mohutná stavba viditelná prakticky odevšud naruší přírodní charakter oblíbené klidové a rekreační zóny parku Lužánky. Obáváme se také narušení panoramatu města. Přestože oficiální zákresy stavby do dálkových pohledů ještě nejsou k dispozici, lze předpokládat, že dojde k poškození výhledu z terasy slavné Vily Tugendhat, památky světového dědictví UNESCO.
Ptali jsme se také občanů v okolí, kde by měla budova vyrůst
“Já jsem pro stavbu nových výškových budov, jen si nejsem jistá, že rázem zapadne zrovna jsem. Osobně bych ji koncipovala na jih Brna, kde jsou výškové budovy a podpořila bych tak jejich výstavbu. Tam se mi výškové budovy líbí a myslím sí, že k takovému městu, jako je Brno určitě patří,” sdělila Jana Kratochvílová.
“Podle vizualizace se mi budova moc nelíbí a ani mě do lokality nepasuje. Postavila bych ji na některých z okrajových sídlišť, kde by mohla být zajímavým oživením, ale ne v centru,” zodpověděla Kateřina Štachová.
“Proč ne, mě se líbí architektura, která není fádní a je něčím zajímavá. To právě oceňuji na jiných městech, kde se nebojí do staré zástavby zasadit moderní nebo výškovou budovu. Mnoho lidí to sice pobouří, ale v důsledku to většinou všichni berou kladně. Ať už turisté, nebo místní. Obdobné to bylo s Tančícím domem v Praze, u výškových budov například známý mrakodrap “Okurka” v Londýně, která vůbec nezapadá do zástavby a za nedlouho se stala jedním ze symbolem Londýna. Osobně bych byl pro výstavbu výškových budova,” doplnil Jan Procházka.
Napsal/a: Tomáš
Zdroj a foto: Strana Zelených