Výstava ve FN Brno představuje fotografie z kalendáře “Nebýt na to sama”, ve kterém je zaznamenáno 13 silných a inspirujících příběhů žen, kterým se v životě postavil do cesty rakovinový nádor. Kalendář, který nejen vizuálně, ale i obsahově získal srdce veřejnosti, byl oceněn 1. místem v soutěži o kalendář roku 2023 v ČR.
Anna Julie Slováčková, která je patronkou projektu, zdůrazňuje, jaký význam má pro nás všechny poselství o hodnotě zdraví. Projekt má své kořeny v osobní zkušenosti zakladatelky Andrey Novákové s onkologickým onemocněním. Díky své vizi a odhodlání se Andree podařilo projekt dvakrát dovést k vítězství v brněnské soutěži Dáme na vás. Tentokrát dovedla výstavu až na půdu FN Brno, kde ji představila nejen jako zakladatelka této myšlenky, ale i jako bývalá pacientka. „Co je na projektu “Nebýt na to sama” výjimečné, je jeho snaha překonat tradiční hranice podpory. Nezaměřuje se pouze na ženy, ale nyní rozšiřuje své aktivity i na muže. Jeho hlavním posláním je poskytnout onkologicky nemocným naději, smysl a možnost aktivního života, ať už během léčby nebo po ní,“ říká předsedkyně spolku Nebýt na to sama Mgr. Andrea Nováková.
Tato výstava je více než jen souborem fotografií. Každá fotografie je oknem do života ženy, která čelila své diagnóze s odvahou a nadějí. Ukazuje nejen jejich bitvy, ale i vítězství, sílu a odhodlání. Návštěvníci si mohou příběhy nejen prohlédnout a přečíst, ale díky moderní technologii a QR kódu si je také poslechnout přímo z úst žen na fotografiích. „Přestože medicínu dělám téměř 30 let, tak tyto příběhy mě dnes a denně zasahují. Měl jsem čest být jedním z lékařů, kteří se podíleli na šťastném konci jednoho z těch měsíců v kalendáři. Autorky projektu vytváří mnohým lidem naději, že na to nejsou sami, že to může mít šťastný konec. V péči o onkologické pacienty je důležitý pozitivní přístup, protože pozitivní mysl v léčbě hraje důležitou roli,“ poděkoval za projekt výstavy ředitel FN Brno MUDr. Ivo Rovný, MBA.
„Díky lékařům z FN Brno jsem měla velké štěstí, že mi zachránili život a můžu sdílet svůj příběh. Příběh, který je inspirací a hnacím motorem, aby se ženy nevzdávaly svých snů, studovat, cestovat, mít rodinu, ale prostě bojovaly za své zdraví,“ uvedla během vernisáže Ing. Barbora Šmírová, která se před 5 lety, ve svých dvaadvaceti letech, začala léčit ve FN Brno s rakovinou vaječníků, kde také podstoupila operaci. Při nemoci vystudovala Chemickou fakultu VUT v Brně, je jednou ze spoluzakladatelek Nebýt na to sama.
„Sama ze své zkušenosti vím, jak je důležité, že takový projekt existuje. Tím, že se mi nemoc vrátila, tak mám v rámci projektu neskutečnou podporu od všech děvčat. Takže to má smysl,“ uzavírá Jindřiška Holešovská, která před dvěma lety onemocněla lymfomem mozku. Během vernisáže poděkovala lékařům, kteří o ni ve FN Brno pečovali a pečují. „Ženy, které jsou v kalendáři, mají strašně krásnou duši, ale svět to na první pohled nevidí. Vrátili se nejen do života, ale i do toho krásného ženského života. Jsem ráda, že to s pacientkami můžeme sdílet i my lékaři,“ uzavřela vedoucí lékařka lymfomové skupiny Interní hematologické a onkologické kliniky FN Brno a LF MU doc. MUDr. Andrea Janíková.
Zdroj a foto: FN Brno