Brněnské Vánoce letos nabídnou víc než jen trhy na náměstích – do ulic, nádvoří, kostelů a dvorků přinesou také bohatý umělecký a světelný program. Chybět nebude brněnský drak ve svetru od studia NAHAKU, jehož příběh letos pokračuje a přibyde k němu jak dračice, tak dračí překvapení. Díla od renomovaných výtvarníků, jako jsou David Možný, Martin Skalický nebo Pavel Korbička, budou veřejně a zdarma přístupná na desítkách alternativních lokacích. Zážitek prohloubí i spolupráce s institucemi jako Moravská galerie v Brně, Dům umění města Brna nebo KUMST.
„Naším cílem je návštěvníky nalákat na objevování brněnských příběhů i městského centra a současně rozprostřít jejich množství mimo centrální trhy. Na náměstí Svobody rozvineme dále příběh draka ve svetru a na Skácelově kašně se objeví nová dračí instalace od studia NAHAKU, vyrobená stejnou technologií jako svítící svetr, tentokrát však z 12 kilometrů polyetylenových hadiček, které by jinak skončily v koši. Těšit se můžete taky na galerii pod širým nebem, do které se zapojila řada převážně brněnských umělců. Instalace vybízí k meditaci i zamyšlení, jako například hořící nápis LOVE od Davida Možného v Denisových sadech, neonový nápis Buď v klidu na Kapucínském náměstí od Janici Šípulové a Barbory Pejkové, nebo instalace Hynka Skotáka v uličce vedle Kapucínské hrobky s názvem Co jste vy, budeme i my,“ uvedla ředitelka TIC BRNO Jana Janulíková. Na nároží Radnické a Panské se v dosud prázdném výklenku objeví socha Žena a dítě od Martina Skalického. Dílo zobrazuje tradiční námět, ale je zpracováno moderním způsobem za využití geometrické abstrakce.
„Na základě našeho letního projektu Brno a jeho chrámy jsme navázali skvělou spolupráci s brněnskými kostely a farnostmi, kterou nyní rozšiřujeme i na adventní období. Tato doba ztišení a rozjímání je ideální příležitostí k jejich zpřístupnění. Během adventu se tak otevře sedm kostelů v centru Brna, které budou mít pravidelnou otevírací dobu, a nabídnou návštěvníkům možnost nahlédnout do jejich jedinečné atmosféry a propojit duchovní tradice s vánoční náladou,” řekla Jana Janulíková. Navštívit můžete kostel sv. Tomáše, kostel sv. Michala, katedrálu sv. Petra a Pavla, kostel Nalezení sv. Kříže, kostel sv. Janů s Loretou, kostel sv. Maří Magdalény a kostel sv. Jakuba. V posledních dvou zmíněných najdete také volně přístupné umělecké instalace. Kostel sv. Maří Magdalény bude hostit světelné dílo Michala Mitraodkazující na božskou trojici se symbolem božské prozřetelnosti, zatímco v kostele sv. Jakuba najdete po dobu adventu instalaci Via Adventus od Pavla Korbičky, která pracuje se symbolikou postupně se rozsvěcející poutnické hole sv. Jakuba. Zamířit můžete i do krovů kostela, kde naleznete novou multimediální expozici od studia VISUALOVE, věnovanou vánoční tematice.
Další díla můžete navštívit v rámci prohlídky Vodojemů Žlutý kopec. Ve Vodojemu 1 to bude interaktivní dílo M50 Markéty Olšarové, které využívá luminiscenční fólii, na níž budou moci návštěvníci psát pomocí baterek. Ve Vodojemu 3 najdete instalaci Díra od designového studia Street Dog, jehož koncept je iluzí prostoru pomocí principu nekonečného zrcadla.
V centru najdete také několik zajímavých fotopointů. Loutku dračice od spolku TABULA RASA, která pomůže zahájit Brněnské Vánoce, najdete na Dominikánském náměstí. Nově nasvětlena bude barokní kašna Parnas na Zelném trhu, o kterou se postará studio VISUALOVE. V kašně na piazzettě před Janáčkovým divadlem vytvoří fotopoint prvky z vizuálního stylu Brněnských Vánoc. Spíše technickou, než světelnou novinkou je Brána do Irska – telemost na náměstí Svobody, který propojí Brno s irským Waterfordem, Evropským městem Vánoc 2024. Na vycházky Brnem láká také Světelná stezka na ulici Bašty nebo Světelný park na hradě Špilberku. Velkou dřevěnou hvězdu od studia VISUALOVE letos najdete na Kraví hoře u Hvězdárny a planetária Brno a bude vyprávět příběh vánoční hvězdy.
Vánoční překvapení připravují na svých dvorcích a nádvořích i brněnské instituce a kavárny v centru. Do doprovodného programu se zapojily Moravská galerie v Brně, Filharmonie Brno, Dům umění města Brna, KUMST, Galerie TIC a také gastro provozy na dvoraně barokního paláce na Zelném trhu (tzv. Platz), galerijní kavárna Morgal, kavárny Typika a Mitte. Těšit se můžete na opékání jablek nebo marshmallow, tvořivé workshopy, benefiční trh, design pop-up, nebo třeba fotopoint pod jmelím.
Všechna vánoční místa a díla najdete na webu Brněnských Vánoc nebo v tištěné mapě. Zažijte Brno jako město umění a sváteční atmosféry!
Umělecké instalace:
Love (2021) / David Možný
Denisovy sady – od 22. 11. 2024 do 6. 1. 2025
Buď v klidu / Janica Šípulová, Barbora Sosna Pejková
Kapucínské náměstí – do 23. 12. 2024
Co jste vy, budeme i my (2024) / Hynek Skoták
ulička ke Kapucínské hrobce – od 22. 11. 2024 do 6. 1. 2025
Žena a dítě (2024) / Martin Skalický
nároží Radnické a Panské – od 22. 11. 2024 do 6. 1. 2025
Světelná instalace (2024) / Michal Mitro
kostel sv. Maří Magdalény – 22.11. 2024 do 6. 1. 2025
Via Adventus (2024) / Pavel Korbička
kostel sv. Jakuba – od 30. 11. do 23.12. 2024
M50 (2024) / Markéta Olšarová
Vodojemy Žlutý kopec – od 29. 11. 2024 do 6. 1. 2025
Díra / studio Street Dog
Vodojemy Žlutý kopec – od 22.11. do 6. 1. 2025
Otevřené kostely:
Kostel sv. Maří Magdalény, Masarykova ulice, PO–PÁ 10.00–17.00
Kostel sv. Tomáše, Moravské nám., ÚT–PÁ 16.00–20.00, SO 10.00–17.30
Kostel sv. Michala, Dominikánské nám., PÁ–SO 14.00–18.00
Katedrála sv. Petra a Pavla, Petrov, PO–SO 8.15–18.15
Kostel Nalezení sv. Kříže, Kapucínské nám., PO–SO 10.00–16.00, NE 11.00–16.30
Kostel sv. Janu s Loretou, Minoritská ul., PO–PÁ 9.00–17.00, SO 8.00–12.00
Kostel sv. Jakuba, Jakubské náměstí, od 10:00 do večera – flexibilní otevírací doba, více na visitjakub.cz
Brněnské Vánoce
22. 11. – 23. 12. 2024