Katedrála Petrov a její okolí patří ke klenotům Brna. Je jedním ze základních turistických cílů, symbolem města a líbí se tu i Brňanům, kteří místo kladně hodnotili třeba při loňském sběru dat pro pocitovou mapu města. Vbrzku by zahrady v těsné blízkosti chrámu mohly být pro veřejnost ještě atraktivnější, pracuje se totiž na jejich úpravě a otevření.
Loni na podzim zahájilo Biskupství brněnské projekt, jehož cílem je revitalizace, zpřístupnění a propojení zahrad mezi katedrálou a Uličkou Václava Havla. Dále se zde počítá s vybudováním nových prostor pro expozice a výstavy Diecézního muzea a také sociálního zařízení a zázemí pro matky s dětmi.
„Aktuálně se opravuje zeď v těsném sousedství Diecézního muzea, v její zadní části se pomalu rýsuje vchod do spodních zahrad,“ prozradila tisková mluvčí Biskupství brněnského Martina Jandlová. K této ohradní zdi, která odděluje prostor mezi katedrálou a řešenými zahradami, bude přistavěno točité schodiště. Tak vznikne třetí vstup do zahrad a tím se propojí další části památky. Lidem se tak naskytne možnost využívat dosud nezpřístupněné prostory historických zahrad nejen k odpočinku a relaxaci, ale také k pořádání společenských a kulturně-vzdělávacích akcí. Díky instalaci rampy pro imobilní návštěvníky bude zajištěn i bezbariérový přístup.
Část zdi pochází ze 13. století
„Prostor zahrad po Uličku Václava Havla je ojedinělou archeologickou konzervou, kterých v Brně už moc nemáme. V rámci probíhající obnovy jsou zde naštěstí plánovány jen drobné terénní zásahy, které nechají „poklady“ pod povrchem „prozatím“ na pokoji,“ popsali archeologové Marek Peška a Václav Kolařík na webu organizace Archaia Brno, která se zabývá výzkumem a záchranou archeologických, stavebních a jiných historických památek.
Archeologové loni detailně prozkoumali zmíněnou ohradní zeď. „Na opěrné stěně je zajímavé, že vznikla spolu se zahradami již na počátku 17. století a v tomto stavu je vyobrazena na plátně »Dobývání Brna Švédy« z roku 1645 od pánů Hieronyma Benno Beyera a Hanse Jörga Zeisera,“ uvedli. Dřívější průzkumy prozradily, že spodní část zdi byla postavena již ve 13. století.
Projekt Revitalizace a zpřístupnění zahrad NKP Petrov byl zahájen v roce 2018, ukončen by měl být 31. května 2020. Z evropského fondu se na něj podařilo získat dotaci 11,5 milionu korun, 1,3 milionu pochází z veřejných zdrojů České republiky a 675 tisíc z národních soukromých zdrojů. Celkové náklady jsou 13,5 milionu korun.
Další část teras se otevře na jaře
Kromě prostoru v sousedství Diecézního muzea se aktuálně pracuje i na Kapucínských terasách pod Petrovem. Ty má ve správě Veřejná zeleň města Brna. Dosud nepřístupné části teras budou otevřeny v dubnu. Stavba byla předána koncem loňského roku, následně však rozhodnutí stavebního úřadu práce ze statických důvodů prodloužilo. Bylo odbouráno vykloněné zdivo a vyzděna nová obvodová konstrukce. Podobně jako Tyršův sad se terasy budou na noc zamykat.
Zdroj a foto: MMB
Úvodní foto: Ivona Fišová