Evropský den melanomu organizují dermatologové v Evropě každý rok. Má pomoci v boji proti nebezpečnému nádoru kůže. V pondělí 13. května 2019 se k němu připojí i Dermatovenerologické oddělení Fakultní nemocnice Brno. V ambulantním úseku ve staré zástavbě (pavilon F) budou ve 3.NP od 8 do 15 hod. probíhat preventivní vyšetření pro veřejnost.
Maligní melanom je v České republice každoročně diagnostikován u cca 2 500 lidí, 400 lidí na něj zemře. Vyšetření u dermatologa přitom hraje podstatnou roli v prevenci nádoru i při léčbě. Tuto rakovinu kůže lze totiž zpočátku vyléčit pouhým chirurgickým odstraněním. Incidence maligního melanomu v naší populaci vzrůstá, stejně tak i počty preventivně odstraněných rizikových znamének na Dermatovenerologickém oddělení Fakultní nemocnice Brno. Zatímco v roce 2015 jich bylo pouze 500, v letech 2016 a 2017 jejich počet vzrostl na přibližně 900 ročně. Právě včasný záchyt melanomu je pro úspěšnou léčbu klíčový, v pozdějších stádiích choroby již nádor tvoří metastázy a je špatně terapeuticky ovlivnitelný.
Vyšetření kožního povrchu je vhodné provést dle fototypu dotyčného v intervalu 1 až 2 let. Pozornost je třeba věnovat nově vzniklým mateřským znaménkům (většina melanomů nevzniká z původních znamének), dále znaménkům, která mají nepravidelný tvar, tmavou barvu, jsou neostře ohraničená od okolí a liší se od ostatních pigmentových projevů.
Na otázky ohledně prevence melanomu odpověděla primářka Dermatovenerologického oddělení FN Brno MUDr. Olga Faustmannová, Ph.D., MBA.
Jakým způsobem probíhají vyšetření?
Lékař nejprve přistupuje k odebrání rizikových anamnestických dat (rodinná a osobní zátěž kožními nádory, údaje o pobytu na slunci, používání ochranných prostředků proti slunečnímu záření). Následuje stanovení fototypu klienta a klinické vyšetření kožního povrchu. V případě potřeby následuje i vyšetření dermatoskopem, který lépe pomůže zobrazit vzhled znaménka.
Zaznamenali jste v posledních letech větší výskyt rizikových znamének?
V naší populaci počet dysplastických (rizikových) znamének a zároveň i incidence maligního melanomu roste. Počty preventivně odstraněných tzv. neklidných znamének narůstají. Na našem pracovišti jich bylo odstraněno v roce 2015 cca 500, v letech 2016 a 2017 cca 900 ročně. Klinické vyšetření pomůže odhalit rizikové léze na kůži a jejich odstranění zabrání rozvoji zhoubného nádoru kůže.
Jak poznat, že se jedná o rizikové znaménko?
Rizikové znaménko má jiný vzhled než znaménko klidné. Především – je asymetrické, má nepravidelný okraj, je vícebarevné, tmavé a mívá i větší velikost, mění se jeho velikost, barva, tloušťka, může svědit či krvácet. Všechny tyto změny nemusí být vyjádřeny současně.
Co čeká pacienta v případě, že má rizikové znaménko?
Po odhalení dysplastického névu je pacientovi ve většině případů doporučeno odstranění znaménka klasickou chirurgickou cestou s následným histologickým vyšetřením.
Jsou mu doporučena režimová opatření: zejména ochrana před sluncem dle fototypu a zdravý životní styl. Vhodné jsou také pravidelné kontroly u dermatologa a vyšetření vždy při změně vzhledu či výskytu nové pigmentové afekce.
Zdroj a foto: FN Brno