Výstava MUNI 100 a filmový festival MUNIFESTO jsou další dílky „slavnostního puzzle“, které postupně vytvářejí obraz jubilující Masarykovy univerzity. Výstava v Místodržitelském paláci potrvá od 17. května do 30. září, festival v Univerzitním kině Scala zpestří víkend od 17. do 19. května.
Masarykova univerzita se jako „dáma v nejlepších letech“ chce u příležitosti svého výročí představit co nejširší veřejnosti reprezentativní a přístupnou formou. Ke splnění tohoto nesnadného úkolu si přizvala další úctyhodnou instituci – Moravskou galerii.
V přízemí Místodržitelského paláce tak ve spolupráci Mendelova muzea MU a Moravské galerie vznikla netradiční expozice, která se snaží návštěvníky vtáhnout do atmosféry školy. Jejím jednotícím prvkem se stala umělecká instalace slovenského umělce Jara Vargy, která ztvárňuje knihovnu závěrečných prací absolventů. Do předtištěných knižních hřbetů budou dobrovolníci během celého trvání výstavy vepisovat na 140 tisíc názvů diplomových či doktorských prací.
„Když jsme uvažovali nad tím, co by v oblasti umění mohlo nejlépe vyjadřovat reprezentativnost školy, vzpomněli jsme si na slovenského umělce Jara Vargu, který pracuje s fenoménem knihovny. A právě ta je dobrou metaforou univerzity,“ vysvětlil kurátor výstavy z Moravské galerie Ondřej Chrobák. Jeho kolega kurátor a současně ředitel Mendelova muzea Ondřej Dostál pak doplnil, že názvy a témata závěrečných studentských prací symbolicky ukazují, jak se univerzitě v uplynulých sto letech dařilo plnit hlavní úkol – vychovávat kvalitní absolventy.
Historii univerzity až po současnost si návštěvníci mohou zrekapitulovat hned ve vstupní chodbě na časové ose zachycující první zmínky o jejím vzniku, významné události a osobnosti. Mimo jiné pak také uvidí zřizovací listinu univerzity, čestné doktoráty Leoše Janáčka či Václava Havla, fotografie významných osobností, seznamy předmětů, indexy někdejších studentů či některé z univerzitních insignií. Ty používané, například rektorské žezlo, ale budou občas z pochopitelných důvodů na výstavě chybět. A obměňovat se budou i některé další exponáty.
Výstavu doplňují videoprojekce a informace o vybraných projektech všech devíti fakult MU. V závěru expozice pohlédnou návštěvníci do tváří současné univerzity, kde fotografie studentů i akademiků vytvoří písmena nového loga univerzity – MUNI.
Vernisáž výstavy se koná dnes, tj. 16. května, od 18 hodin. Více informací je možné získat na webu muni100.cz.
Pocta průkopníkovi vědeckého filmu Vladimíru Úlehlovi
Z Místodržitelského paláce je to jen kousek do Univerzitního kina Scala, kde o víkendu od 17. do 19. května představí festival MUNIFESTO univerzitu na stříbrném plátně nebo v jeho blízkosti.
Návštěvníci uvidí 19 projekcí nejrůznější provenience – od němých filmů až po celovečerní dokumentární esej Univerzity a svoboda z roku 2019. Po projekcích budou následovat diskuse s herci, režiséry, vědci nebo hudebníky. Připraveny jsou večírky v podobě DJ setů předních představitelů české elektronické scény.
Páteční slavnostní zahájení festivalu bude současně poctou pozapomenutému přírodovědci Vladimíru Úlehlovi, který se na univerzitě etabloval jako zakladatel jednoho z ústavů a průkopník vědeckého filmu. Zároveň byl etnomuzikologem a organizátorem veřejného dění – mimo jiné založil folklorní festival ve Strážnici.
V Brně vystoupí jeho pravnučka Julia Ulehla. Tato Američanka zahraje a zazpívá s hudebním uskupením Dálava zmodernizované moravské folklorní písně, které její pradědeček kdysi sesbíral. Svou hudbou doprovodí Úlehlovy filmy s rostlinnými a folklorními motivy.
Vstupné se po celou dobu festivalu platí jen na některé filmy, a to spíše symbolické. Více informací lze najít na webu munifesto.cz.
Zdroj a foto: MMB