Druhý červnový víkend se uskutečnilo v Moravském krasu metodické cvičení zdravotnických záchranných služeb v podobě 14 záchranářských posádek z České i Slovenské republiky (cvičení Putovní 155).
„ Cvičení se zúčastnil i náš pacient Jindřich Kašparovský(60 let) s mechanickou srdeční podporou. Cílem bylo zjistit, zda záchranáři dokáží správně identifikovat zařízení, vyšetřit a zajistit monitoraci pacienta a nasměrovat jej do správného zdravotnického zařízení,“ vysvětluje účast Centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie jeho ředitel Petr Němec a pokračuje ,“ záchranáři se u zásahu seznámili se zvláštnostmi resuscitace i nejčastějšími komplikacemi. Museli rozlousknout záhadu komunikujícího pacienta při vědomí, bez hmatného pulsu na centrálních tepnách a neměřitelného tlaku. Většina posádek ale přístroj objevila, identifikovala a navázala spojení s koordinátorkou našeho centra.“
Mechanické srdeční podpory jsou čerpadla krve, která jsou schopna u pacientů s pokročilým srdečním selháním částečně nebo úplně převzít úlohu srdce. První mechanická srdeční podpora byla pacientovi v CKTCH Brno implantována v roce 2009, o 4 roky později zde byla provedena první implantace miniinvazivním přístupem u nás i ve střední a východní Evropě.
Mechanická srdeční podpora pomohla již 83 pacientům, které ohrožovalo pokročilé srdeční selhání a kteří tak mohou v klidu čekat na vhodné dárcovské srdce.
„Jsem rád, že cvičení záchranářů s pacientem se srdeční podporou proběhlo úspěšně, i těmto pacientům se totiž může cokoli stát v běžném životě na ulici nebo při dopravní nehodě,“ uzavírá ředitel centra.
Zdroj a foto: CKTCH Brno