Horké a suché léto je náporem nejen na lidský organismus. Způsoby, jak se ochladit hledají i zvířata.
Městská policie se snaží šířit osvětu mezi majiteli domácích zvířat například upozorňováním na rychlý nárůst teploty v zavřeném autě. Ponechat třeba psa v neprodyšně uzavřeném vozidle na přímém sluníčku může být pro domácího mazlíčka fatální. Psi se totiž ochlazují pouze jazykem a potí se tlapami. V autě může teplota během několika málo minut vyskočit o desítky stupňů.
Voda je důležitá i pro divoce žijící zvířata, která přebývají ve městě. Někdy jedinou vláhu dostanou ráno, když spadne rosa, a po zbytek dne jsou odkázána mimo jiné na lidskou pomoc. Typickým zástupcem jsou ježci, které mohou lidé běžně potkat v parcích nebo předzahrádkách domů. Nízkou misku pravidelně doplňovanou čistou vodou je vhodné umístit například do stínu pod keř. Pítko ocení také ptáci. Miska s vodou nepatří jen do blízkosti zeleně, opeřenci ji ocení také na parapetech nebo balkonech. Vždy je ale dobré do hlubší nádoby položit například větev, po které by v případě potřeby mohl pták z vody vylézt. Pokud tedy lidé uvidí ve venkovních osvěžovadlech pro zvěř zastrkané klacíky, čištění pítka je spíše na škodu.
Strážníci letos odborníkovi do Ptačího centra převáželi například datla, který možná i vlivem horka narazil do okna a nedokázal pokračovat v letu. Každoročně se také hlídky městské policie setkávají s mladými nebo zraněnými poštolkami. Od letošního května vyjížděli k více než dvaceti takovým oznámením. Zhruba v polovině případů bylo nutné dravce šetrně odchytit a převézt k odborníkovi. Například na konci června odvezli strážníci z ulice Drobného dvě mláďata poštolky a o den později převezli ze stejného místa dalšího sourozence vypadlého z hnízda.
Ne vždy je ale nutné volat odchytovou službu nebo rovnou poštolku odvážet specialistům. „Lidé mi často volají, že na zemi sedí mládě poštolky a je nejspíš zraněné. Nechám si od nich poslat na telefon fotku nebo popsat, jak poštolka vypadá, a často jim jen poradím, aby ji posadili někam na vyvýšené místo, třeba na parapet. Rodiče si tam mládě najdou a nakrmí ho, dokud nebude soběstačné,“ vysvětluje odborník Zdeněk Machař z Ptačího centra. Podobně postupují ve spolupráci s ním také strážníci, kteří nachází dravce vypadlé například pod rozpálenými okapy, ve kterých hnízdí.
Horko může zvířata lákat také do chladu lidských obydlí. Na konci letošního července vlezla mladému páru v Řečkovicích do bytu krajta královská. Z bezpečí přivolal muž odchytovou službu městské policie a ta škrtiče převezla do záchranné stanice. Loni touto dobou zase strážníky zavolala seniorka z Králova Pole, které domů vlétli netopýři. Přivolaná hlídka se nestačila divit, do bytu si totiž cestu našlo víc než 160 zvířat. Odchytit je strážníci museli spolu s pracovnicí záchranné stanice v Jinačovicích. Netopýři se pravděpodobně do bytu schovali před letní výhní a dovnitř nalétli večer otevřeným oknem. V podobných případech odborníci radí zkusit netopýra jemně chytit například do utěrky a vypustit ven. Pokud by lidé potřebovali s odchytem pomoci, můžou se obrátit na tísňovou linku městské policie 156 nebo na nonstop linku záchranné stanice 702 137 837.
Od začátku letošního května už strážníci odchytávali kromě psů a koček poštolky a exotické ptáky ale také například zraněného zajíce, ochočeného králíka, nutrii na dětském hřišti, poníka, kačenu s káčaty na zahradě domu, poraněnou sovu pálenou, užovku červenou, želvu v Brněnské přehradě nebo poníka v Zamilovaném hájku.
Zdroj a foto: MPB