Filharmonie Brno od začátku sezony výrazně posílila edukační aktivity zaměřené na děti i dospělé. Prázdninové vícedenní workshopy, roční přípravka na zkoušky do ZUŠ, koncerty pro školky a školy, setkávání s batolaty, mistrovské kurzy pro hráče i posluchače, workshopy pro dospělé, besedy před koncerty. „Workshop s členy orchestru je naprosto ojedinělý. Žáci ze základních a středních škol se s hudebníky setkávají v jejich domovském prostředí – ve zkušebnách, šatnách a na závěr je čeká koncert v sále. Když k nám pak děti přijdou příště, už se tu cítí jako doma,“ uvedla lektorka edukačních programů Kristýna Drášilová. Po tématech zaměřených na žestě, bicí a varhany se od Nového roku přidává i harfa.
Dalším mimořádným projektem je program pro děti z mateřských škol. Stojí na pomezí workshopu a edukačního koncertu. „Po úspěšné premiéře navazujeme dalším koncertem, při kterém dětem zahraje Janáčkovo kvarteto,“ informovala ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová. Upozornila, že letos poprvé vyšel edukační katalog Více hudby, kde zájemci najdou podrobné popisy kurzů, jejich termíny i ceny. Některé se konají v Besedním domě, jiné přímo ve školkách, kdy lektorky přijedou za dětmi. „Pracujeme s nimi tak, aby později mohly pokračovat s učitelkami, aby vše neskončilo naším odjezdem,“ uvedla lektorka Michaela Kulísková. Ceny za workshop se pohybují kolem 60 Kč za dítě. Kromě toho Filharmonie Brno pořádá ve spolupráci s Knihovnou Jiřího Mahena jednou týdně workshopy pro batolata s maminkami. „Ty jsou vždy po vypsání termínů ihned plné,“ doplnila. Katalog je k dostání zdarma ve filharmonickém předprodeji, ke stažení na webu https://filharmonie-brno.cz/edukace/.
Kromě dětí rozšířila filharmonie i edukační aktivity pro dospělé. V této sezoně připravila tři mistrovské kurzy: s houslistou Milanem Paľou, trumpetistkou Lucienne Renaudin Vary a Dominikem Wollenweberem, který hraje na anglický roh. Mistrovské kurzy jsou určeny studentům hudby, kteří mohou s profesionály zkonzultovat svoji práci, ale také posluchačům. Ti se mohou kurzů zúčastnit jako návštěvníci a sledovat, jak se pracuje na interpretaci skladby. „Využíváme převážně sólistů, kteří vystoupí během sezony. Jedná se většinou o hráče světového renomé, proto věřím, že kurzy jsou zajímavé i pro laiky,“ uvedl Radek Tomášek, koordinátor Orchestrální akademie Filharmonie Brno, která kurzy organizuje. Letošní mistrovské kurzy začnou 12. prosince právě s Milanem Paľou, zájemci z řad hudebníků i posluchačů se mohou hlásit do úterý 10. prosince.
Pro dospělé jsou určeny nové workshopy, které se konají v Besedním domě jednou měsíčně, vždy ve středu v 17. hodin. „Zájemci si při nich mohou vyzkoušet, jak se čte v partituře, mohou poslouchat hudební nahrávky po boku kritika nebo zjistit, co vše obnáší příprava jednoho koncertu,“ uvedla Drášilová. Místa jsou ještě volná, zájemci se mohou přidat v průběhu roku.
Workshopy pro děti i dospělé jsou připraveny také před každým koncertem z oblíbeného Rodinného abonmá. Dětem se věnují lektorky, dospělým pak například dramaturg nebo vedoucí koncertního oddělení, aby jim poodhalili zákulisí filharmonie. S informacemi pro dospělé posluchače jsou spojeny také večery z cyklu FBD II. Před každým koncertem se koná setkání se sklenkou vína, na kterém dramaturg přiblíží skladby, které následně zazní v sále. Posluchače přichází pozdravit i dirigent a sólista večera.
Zdroj a foto: Filharmonie Brno