Jihomoravský kraj dlouhodobě patří mezi regiony s nejrizikovějšími místy, kde řidiči nepřiměřeně šlapou na plyn – téměř každá šestá nehoda zde vzniká právě kvůli spěchu za volantem. V počtu nehod způsobených rychlostí na silnicích je Jižní Morava desátá v republice. Kampaň Národní den bez spěchu, za kterou stojí Česká asociace pojišťoven, chce na tuto skutečnost upozornit a přimět veřejnost k větší ohleduplnosti. Celá republika se zpomalí už 23. dubna.
Kampaň Národní den bez spěchu letos znovu upozorňuje na rizika spojená s rychlou jízdou. A právě v Jihomoravském kraji je toto téma mimořádně důležité – dlouhodobě zde patří rychlost mezi nejčastější příčiny dopravních nehod. V letech 2010 a 2024 byla v tomto kraji nepřiměřená rychlost příčinou 15,05 % všech nehod, což Jihomoravský kraj řadí na desáté místo v celé republice. Mezi nejrizikovější místa zde patří Blansko či Znojmo. Celkem zde v těchto letech došlo k více než 15 tisícům nehod, jejichž příčinou byla právě nepřiměřená rychlost, přičemž 293 nehod bylo smrtelných.
„V celé republice ukazují statistiky přes 205 tisíc dopravních nehod s nepřiměřenou rychlostí, které stály život více než tři tisíce lidí. To je, jako kdyby zmizelo celé menší město. Každý z těch životů měl větší cenu než pár minut, které se někdo snažil dohnat,“ říká Jan Matoušek, ředitel České asociace pojišťoven, a dodává: „Žijeme v opravdu hektické době, v nepřetržitém závodu s ručičkou na hodinách a snažíme se stihnout nemožné.”
Je to právě spěch, který je podle průzkumu České asociace pojišťoven hlavním důvodem, proč řidiči překračují povolenou rychlost.
„Ve spěchu ztrácíme pozornost i úsudek. A právě za volantem má každé zaváhání okamžité a často fatální následky. Jen v Jihomoravském kraji to bylo 15 195 nehod. Každé číslo v této statistice přitom znamená bolest, které se dalo předejít pouhým zpomalením,“ komentuje Milada Veselá, vedoucí komunikace České asociace pojišťoven.
Podle statistik je navíc nepřiměřená rychlost na vině u téměř 15 % všech nehod na českých silnicích, a dokonce u více než třetiny těch, které skončily smrtí. Jen za loňský rok zemřelo kvůli rychlosti v celé republice 148 lidí. Paradoxem zůstává, že zatímco každý šestý člověk považuje rychlou jízdu za velmi nebezpečnou, celá polovina řidičů pořád přiznává, že rychlostní limity překračuje pravidelně.
Národní den bez spěchu se v Česku uskuteční potřetí. Připadá na 23. dubna a letos znovu proběhne po celé republice se symbolickým zpoždění vybraných událostí, nejčastěji o 13 minut. Právě tolik lze při běžné cestě mezi Prahou a Brnem ušetřit překročením rychlosti o zhruba 20 km/h – a právě taková rychlost mnohdy rozhoduje o životě a smrti.
Celá iniciativa má za cíl tyto statistiky změnit. Podněcuje veřejnost k zamyšlení se nad nebezpečími, která přináší nepřiměřená rychlost a spěch za volantem. Jde o výzvu všem řidičům, aby zpomalili a přemýšleli o tom, zda skutečně potřebují kvůli spěchu riskovat své zdraví i zdraví ostatních. K iniciativě se připojuje řada firem, institucí a škol napříč republikou.
Celý letošní manifest a informace ke kampani najdete na webových stránkách projektu narodnidenbezspechu.cz. Do projektu se ale může připojit každý, například sdílením hlavní myšlenky na sociálních sítích Facebook a Instagram.
Na přípravě kampaně se podílely agentury McCann Prague a Hero & Outlaw. Statistiky vychází z dat Portalnehod.cz.
Ilustrační foto: ZZS JmK