Město Brno podniká konkrétní kroky k podpoře rovného přístupu ke vzdělávání a zlepšení školního prostředí pro dívky. Pilotní projekt „Bezpečí a zdraví – menstruační potřeby do škol“ má za cíl zvýšit pohodlí dívek, přispět k destigmatizaci menstruace a také minimalizovat riziko menstruační chudoby. Na základních školách budou menstruační vložky na toaletách stejně samozřejmé, jako jsou toaletní papír a mýdlo.
Pilotní projekt, který začne se školním rokem 2025/2026, tak zajistí bezplatné menstruační vložky na 55 základních školách v Brně a otestuje dané řešení pro nadcházející roky a další školy. Hygienické potřeby budou dostupné přímo na dívčích toaletách a školy zajistí jejich pravidelné doplňování. Menstruace by neměla být pro dívky spojená se stresem, nepříjemnými zkušenostmi, či dokonce být překážkou ve vzdělávání.
Vedlejším cílem projektu je také otevřít prostor pro komunikaci o tématu, které je stále v české společnosti tabuizováno. Součástí budou semináře pro pedagogy, které nabídnou praktické tipy a podporu v tom, jak citlivě a srozumitelně vyučovat o menstruaci a tématech s ní spojených. Cílem je podpořit učitelky a učitele v tom, aby se nebáli téma otevírat a vytvořili ve třídách prostředí, kde se dívky i chlapci mohou o menstruaci učit bez studu, s respektem a porozuměním. Na několika školách pak proběhnou i přednáškové akce přímo se žactvem. Semináře pro pedagogy i děti povedou externí lektorky, které se tématem zabývají a jsou z organizací Sola pomáhá, z. s. a KONSENT, z. s.
Aktuálně město Brno vyhlašuje výběrové řízení na dodavatele menstruačních vložek, které budou během pilotního roku distribuovány do zapojených škol. Výběrové řízení bude probíhat do poloviny května 2025. Předpokládaná výše nákladů je do milionu korun včetně DPH, kdy rozhodujícím kritériem je cena za 1 vložku. Podrobnosti k výběrovému řízení jsou k dispozici na tomto odkazu.
Do projektu se k dnešnímu dni zapojilo 55 brněnských základních škol, na které chodí od 5. do 9. ročníku cca 8 tisíc dívek. Tyto školy obdrží počáteční zásobu menstruačních potřeb přizpůsobenou počtu žákyň a zajistí jejich dostupnost v prostorách dívčích toalet od 5. ročníku výše. S dalším doplněním zásob se počítá přibližně dvakrát během školního roku.
„Když jsme projekt připravovali, doufali jsme, že se zapojí desítky škol – ale 55 škol hned v pilotní fázi je nad naše očekávání. Jasně to ukazuje, že téma menstruace přestává být tabu i v prostředí základního vzdělávání a že vedení škol má zájem aktivně vytvářet bezpečnější a vstřícnější prostředí pro dívky,“ doplnil radní města Brna pro participaci Petr Bořecký.
Zdroj: MMB – tiskový servis
Ilustrační foto: Brno Today