Kdo v Brně platí za odpad, může čerpat příspěvek na roční šalinkartu. Oproti dřívějšku je nutné mít poplatek uhrazený pro kalendářní rok, ve kterém žádost podáváte i ve kterém se o ní rozhoduje. Dotaci dostanou i lidé se šalinkartou pro větší počet zón než jen 100 a 101.
Ročně asi třicet tisíc lidí využije nabídky města a nechá si proplatit 1425 korun za nákup roční šalinkarty. Podmínkou je mít uhrazený místní poplatek za komunální odpad (který činí 670 Kč/rok), a to – pozor – nově v roce podání žádosti i v roce rozhodnutí o žádosti. „Jinými slovy, kdo žádal v prosinci 2020, ale rozhodnutí očekává až teď v lednu, musí mít uhrazený poplatek na rok 2020 i na rok 2021, aby jeho žádost byla vyřízena kladně. Stejně tak pokud se chystáte k podání teď po Novém roce, pohlídejte si prosím zároveň uhrazení letošního poplatku za odpad. Jeho splatnost je sice až v květnu, ale pro udělení dotace je nutné mít tuto podmínku splněnou už v době rozhodování o žádosti,“ vysvětlil vedoucí Oddělení motivačních programů MMB Martin Košťál.
Dotaci bude možné uplatnit na více druhů jízdenek
Vzhledem k velkému zájmu byl rozšířen okruh jízdenek, na které je možné dotaci poskytnout. Dosud šlo pouze o elektronickou základní nepřenosnou roční předplatní jízdenku MHD pro zóny 100 a 101. Pro jiné zóny totiž dříve elektronické předplatní jízdenky nebyly, protože v dalších zónách IDS nebylo patřičné vybavení ke čtení těchto karet. Od 1. 7. 2020 ale celý IDS JMK těmito zařízeními disponuje a elektronické předplatní jízdenky je tedy možné zakoupit i do jiných zón než 100+101.
I na tyto vícezónové předplatní jízdenky, pokud budou zahrnovat 100+101, si lidé budou moci požádat o příspěvek. Dosud to ti, kdo bydlí v Brně (a platí tu za odpad) a pracují například v Modřicích, řešili tak, že si pořizovali elektronickou jízdenku 100+101, na kterou žádali o dotaci, a k tomu dokupovali papírový kupón. Aby teď zbytečně složitě nekupovali dvě elektronické jízdenky, byly dotační podmínky aktualizovány.
Žádost o dotaci se podává přes Brno iD nejpozději do 60 dnů od zakoupení šalinkarty. Všechny informace najdete na stránkách www.ekodotace.brno.cz . Dozvíte se tu i o dalších příspěvcích, které je možné od města získat, například na zachytávání dešťové vody, vybudování zelené střechy nebo revitalizaci vnitrobloku.
Zdroj: MMB
Ilustrační foto: BRNO today