//Expozice ukazuje, jak se v umění zrcadlí role Brna jako předměstí Vídně

Expozice ukazuje, jak se v umění zrcadlí role Brna jako předměstí Vídně

Od poloviny listopadu je návštěvníkům – tradičně zdarma – přístupná první část rekonstruované expozice starého umění v Místodržitelském paláci. Nese případný název Brno – předměstí Vídně a mimo jiné představuje vídeňské malíře Gustava Klimta a Egona Schieleho i architekty Adolfa Loose či Josefa Hoffmanna.

Výstava je zasvěcena umění 19. století a její název evokuje silné umělecké vazby mezi moravskou a rakouskou metropolí. Prostor však dostává i současná tvorba – návštěvníci do výstavních sálů vstupují zrcadlovým bludištěm od designérů Jana Plecháče a Henryho Wielguse a s uměleckým světem dané epochy se mohou seznámit i prostřednictvím interaktivní hry v podobě animovaných videí. Díky funkční provázanosti volného a užitého umění by měli získat také komplexnější představu o jeho podobě v 19. století: obrazy, sochy a práce na papíře doplňují ukázky dobového nábytku, skla, porcelánu či textilu.

V expozici se tak například setkává obraz Jízda králů od Joži Uprky s nábytkem Dušana Jurkoviče nebo podobizna dámy od mistra vídeňské okružní třídy Hanse Makarta se starožitnostmi z jeho pozůstalosti. Konfrontovány jsou nábytkové soupravy Josepha Danhausera a žánrové malby Ferdinanda Georga Waldmüllera nebo známou pohádkou inspirovaná socha Ladislava Šalouna Čert a Káča s gobelínem Vodník podle Hanuše Schwaigera.

Moravská galerie usiluje o to, aby umění, které vzniklo před dvěma staletími, zprostředkovala především laické veřejnosti co nejsrozumitelněji. „Expozice je orientovaná na diváka, který umění nezná a hledá si k němu cestu, proto jsme k přípravě přistupovali zcela odlišně, než pracujeme s kurátorskými výstavními projekty,“ vysvětlil záměr galerie její ředitel Jan Press.

K odreagování a odpočinku lze využít relaxační zónu a interaktivní ateliér. Více na www.moravska-galerie.cz

Zdroj: MMB
Foto: Archiv MG