Sexuologické oddělení Fakultní nemocnice Brno už pátým měsícem úspěšně provozuje gynekologickou ambulanci pro transgender osoby. Jde o první ambulanci svého druhu v České republice. Jejím cílem je vytvořit pacientům procházejícím změnou pohlaví komfortní, genderově rovnoprávné a příjemné prostředí, a to i poté, co změní pohlaví na mužské.
Biologické ženy, které procházejí tranzicí, se potřebují pravidelně podrobovat gynekologickým vyšetřením. Ta jsou klíčová jak před zahájením hormonální léčby a v jejím průběhu, tak i před chirurgickou změnou pohlaví. Primářka Sexuologického oddělení Fakultní nemocnice Brno MUDr. Petra Sejbalová zdůrazňuje význam vytvoření prostředí, kde pacienti najdou podporu svého gynekologa sexuologa od samého začátku tranzice. To zahrnuje i místo přátelské k jejich genderové identitě. „Představte si mladého vousatého trans muže, který sedí v běžné čekárně gynekologické ambulance spolu s ostatními ženami. Pravděpodobně se necítí nejlépe. Navíc ani personál často neví, jak v těchto situacích správně komunikovat. Proto jsme otevřeli gynekologickou ambulanci, kde má takový pacient od začátku svého lékaře, se kterým se zná, a zároveň je vyšetřovaný v prostředí pro něj genderově příznivém,“ vysvětluje primářka Sejbalová.
S ohledem na specifika transpacientů se plánuje rozšíření specializované ambulantní péče i o péči lůžkovou. „Na Gynekologicko-porodnické klinice chceme vytvořit pro transgendery jeden až dva pokoje. Gynekolog sexuolog, který bude mít osobu od začátku v péči, bude zároveň odpovídat i za chirurgické zákroky. Současně vytvoříme tým lékařů a středního zdravotnického personálu, který bude umět komunikovat s transgendery citlivým a respektujícím způsobem,“ upřesňuje primářka Sejbalová.
Chirurgickou změnou pohlaví to však často nekončí. Velké množství transmužů podstoupí jen částečnou formu tranzice. To znamená, že při gynekologické operaci dojde k odstranění vnitřních pohlavních orgánů, ale k ponechání části ženského genitálu. I pro tyto pacienty je nově otevřená gynekologická ambulance určená a zajistí jim odpovídající péči, včetně pravidelných gynekologických prohlídek.
V posledních letech počet žádostí o změnu pohlaví markantně narůstá. Zatímco v roce 2013 bylo podáno okolo 40 žádostí, v posledních dvou letech jich už bylo zhruba 200 za rok. „I na našem pracovišti nárůst dlouhodobě pociťujeme. Zdravotnická zařízení napříč celou republikou by na tuto skutečnost měla začít reagovat a poskytnout osobám procházejícím změnou pohlaví bezpečné a neutrální prostředí s personálem schopným kvalitně pečovat o pacienty s genderovou dysforií,“ uzavírá primářka Sejbalová.
Proces změny pohlaví začíná tzv. sociální tranzicí. To znamená, že ještě před zahájením hormonální léčby začne transgender vystupovat v genderově neutrální roli. Přibližně za rok se může provést diagnostický proces a zahájit hormonální léčba, při které se začíná člověk výrazně měnit i fyzicky. Po 12 měsících kontinuální hormonální léčby může osoba podat žádost na komisi Ministerstva zdravotnictví, která o definitivní operativní přeměně rozhodne.
Zdroj a foto: FN Brno