K hospitalizovaným pacientům ve Fakultní nemocnici Brno přistupujeme nejen z příslušné medicínské odbornosti jejich onemocnění, ale nemocným poskytují péči také kliničtí psychologové. Nyní psychologickou péči odborníci poskytují všem, kteří jsou v nemocnici hospitalizováni s nákazou Covid-19.
Pacienti, kteří jsou odloučeni od své rodiny a prakticky nemohou opustit vlastní pokoj, nabídku péče klinických psychologů vítají, někteří ji pak využívají pravidelně. Díky odborně vedenému rozhovoru mohou pacienti ulevit svému strachu a úzkosti. Na jejich psychický stav, kromě nutné izolace a obav o své zdraví působí také situace ve společnosti spojená s nutným režimovým opatřením. Často si navíc dávají za vinu, že mohli nakazit někoho ze svých blízkých a zpytují svědomí, co mohli udělat, aby se nenakazili.
Pro klinické psychology FN Brno jde o novou zkušenost, ale zároveň o velmi nestandardní podmínky poskytování péče: „U některých pacientů pozorujeme projevy velmi intenzivních emocí, kteří kromě vlastního často vážného somatického onemocnění a bolesti čelí ještě covidové situaci. Potýkat se musíme i s překážkami práce v ochranných pomůckách, které nám výrazně znesnadňují neverbální složku komunikace, o kterou se taktéž opíráme,“popisuje klinický psycholog působící na CHK a KPPCH Mgr. et. Mgr. Kateřina Skřivanová, Ph.D. z týmu klinických psychologů pod vedením PhDr. Věry Čoupkové.
U hospitalizovaných pacientů s koronavirem také pozorují kliničtí psychologové velkou míru empatie k personálu kliniky, který se o ně stará a především však myslí na své blízké. „Pozorujeme zvýšenou senzitivitu těchto pacientů, velmi citlivě vnímají průběh hospitalizace, nadměrně se zabývají i detaily, které by jinak nejspíš pominuli a mají velkou potřebu komunikace se zdravotnickým personálem,“ dodává Skřivanová, která se se svými kolegy snaží, aby hospitalizovaní pacienti nepropadali úzkostem nebo propastným poklesům nálad.
Zdroj a foto: FN Brno