Dětská kardiologie Pediatrické kliniky FN Brno v rámci Centra vysocespecializované kardiovaskulární péče o děti poskytuje komplexní péči v diagnostice a léčbě srdečních arytmií od prenatálního období až do dospělosti. Jejich součástí jsou invazivní elektrofyziologická vyšetření v rámci diagnostiky a katetrové radiofrekvenční ablace jako léčebná část. Jde o léčbu poruchy srdečního rytmu umožňující odstranění (tj. ablaci) abnormální tkáně v srdci, která zodpovídá za vznik nebo udržování této poruchy. Děje se tak nechirurgickou cestou (tj. bez nutnosti operace srdce), a to pomocí speciálních tenkých a ohebných elektrod (katétrů). Při výkonu se zavedou katétry přes žílu nebo tepnu v třísle do srdce a jeho hrot se umístí co nejblíže místa vzniku poruchy srdečního rytmu. Díky průchodu vysokofrekvenčního proudu z hrotu katétru se toto místo zahřeje a dojde k jeho “spálení”.
Elektrofyziologická vyšetření a katétrové radiofrekvenční ablace provádí Dětská kardiologie Pediatrické kliniky FN Brno od roku 1999. Ročně se takto ošetří až 50 dětí z celé Moravy. Tato špičková pracoviště jsou v republice pouze dvě, o děti z oblasti Čech pečuje Dětské kardiocentrum FN Motol. V posledním desetiletí zaznamenaly systémy pro elektroanatomické mapování prudký rozvoj. V současnosti umožňují trojrozměrnou (3D) rekonstrukci jakékoli části srdce bez nutnosti navigace pod skiaskopickou kontrolou, což je dynamické RTG zobrazení, které stále představuje základní metodu pro zobrazování mapovacích a ablačních katétrů, nicméně pro přesné zobrazení struktur potřebných k ablaci komplexních arytmií ji lze použít pouze v omezené míře. „Nové systémy nám dávají nové možnosti přesného zobrazení anatomie srdce. Polohy a pohyby katétrů hrají u elektroanatomických mapovacích systémů významnou roli při poznávání mechanismů arytmií. Integrace anatomických a elektrokardiografických (EKG) údajů je velmi užitečná pro volbu optimálního místa ablace, navíc jejich použití pomáhá zkrátit skiaskopický čas a provést přesnou diagnostiku a lokalizaci zdroje arytmie,“ říká ordinář Centra vysocespecializované kardiovaskulární péče pro děti FN Brno MUDr. Pavel Vít.
Nyní má Pediatrická klinika nový systém EnSite NavX, který funguje na principu vytváření trojrozměrné mapy srdečních struktur pomocí lokalizace katétrové elektrody zavedené přímo do srdce žilním přístupem. Její poloha v srdci se určuje výpočtem vzdálenosti vůči povrchovým elektrodám na těle pacienta. Do této mapy se pak integruje EKG signál z jednotlivých míst v srdci a stanoví se přesné místo k provedení ablace. Nákup elektrofyziologického záznamové zařízení Ensite NavX byl financován z evropského dotačního prostředku REACT EU. Díky trojrozměrné mapě srdce je práce mnohem přesnější, mohou se provádět i na arytmiích, která jsou za standardních okolností hůře odhalitelné a minimalizuje se radiační zátěž pacienta až o 90%, v některých případech lze výkony provádět zcela bez RTG radiace.
Výkony obvykle podstupují děti od 6 let mladší pouze ve výjimečných případech. „V 70% mají pacienti bušení srdce, může se přidat slabost, nebo omdlévání. U asymptomatických pacientů tj. u těch kteří nemají dosud potíže se zákroky provádějí zejména z důvodu zjištěného tzv. preexcitačního syndromu na ekg. Jedná se hlavně o sportovce, u kterých se ekg provádí s ohledem na posouzení zdravotní způsobilosti podle platné Vyhlášky 391/2013 MZ. Na jeho základě a následně elektrofyziologického vyšetření stanovíme případné riziko vzniku život ohrožující arytmie a indikujeme provedené katétrové radiofrekvenční ablace.“ doplňuje ordinář Vít. Hospitalizace s výkonem katétrové radiofrekvenční ablace v Dětské nemocnici FN Brno trvá většinou tři dny včetně výkonu, do týdne se malý pacient vrací do dětského kolektivu.
Zdroj a foto: FN Brno