Lékaři z Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně letos za prvních osm měsíců vydali na 550 receptů medicínského konopí 180 pacientům. Celkem se jednalo o tři kilogramy léčebného konopí. V loňském roce se za stejné období realizovalo o 320 receptů méně, konkrétně 1,31 kg konopí.
Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně byla prvním státním zdravotnickým zařízením, které začalo s léčbou medicínským konopím. „Léčebné konopí je skvělým lékem. Při dobrém používání je to vynikající doplněk ke klasické léčbě bolesti. Přímo působí na bolest, ale také na další průvodní příznaky chronické bolesti jako je nespavost nebo úzkost. Celkově jednoznačně zvyšuje kvalitu života u pacientů právě s chronickou bolestí,“ uvedl MUDr. Radovan Hřib, vedoucí lékař Centra pro léčbu bolesti Anesteziologicko resuscitační kliniky FNUSA a LF MU.
Do léčby konopím se zapojuje v České republice čím dál více lékařů. Od začátku roku do konce srpna ho předepsali svým pacientům celkem přes devět kilogramů (loni pouze 2,2 kg). Třetina se týkala právě Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně, kde se historicky poprvé zavedlo užití konopí v kapslích a pomocí vaporizéru. Letošní novinkou je také zahájení výzkumu léčebného konopí, které realizuje ve FNUSA její Mezinárodní centrum klinického výzkumu. „Léčebné konopí je v medicíně velkým přínosem. Jeho užívání dokáže snižovat i nutné dávky opioidů v léčbě bolesti. Čímž neříkám, že by opiáty byly nějakým významně nebezpečným lékem. Naopak. Většina léků je bezpečná. Nebezpečný může být předepisující lékař, prodávající lékárník a nejvíce nedisciplinovaný pacient,“ uzavírá téma MUDr. Radovan Hřib.
Zdroj a foto: FNUSA