Čtyřicet čtyři brněnských revizorů a revizorek přistihlo minulý rok více než 55 tisíc cestujících bez jízdenky. To je o tři a půl tisíce méně prohřešků oproti předchozímu roku 2018. Nejčastěji pokoušejí štěstí ve vozech hromadné dopravy mladí lidé. Generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek si úbytek pokut pochvaluje a vypočítává důvody tohoto pozitivního trendu.
„Trvalý pokles neplatících cestujících je pro nás pozitivním signálem a svědčí o zlepšující se dostupnosti jízdních dokladů. Lidé si je mohou zakoupit přes internet z pohodlí domova, přes mobilní aplikace, smsky nebo ve vybraných automatech zaplatit bezkontaktně,“ uvedl Havránek.
Dalším důvodem je podle něj fakt, že od roku 2012 se jízdné v Brně nezvýšilo. Současně Havránek vyhlíží nadcházející rok 2020, ve kterém Dopravní podnik slíbil opatřit vozy bezkontaktními terminály na koupi jízdenky přiložením platební karty. Paleta možností nákupu jízdného tak bude zase pestřejší.
Revizoři DPMB provedli v roce 2019 kontrolu ve 119 tisících vozidlech. Pokutu za jízdu bez platného jízdního dokladu čím dál častěji hradí cestující přímo ve voze bezkontaktně. „Všichni revizoři jsou vybaveni bankovními terminály. Lidé jim loni bezkontaktně na místě uhradili devět tisíc pokut, což je o tři a půl tisíce více než v roce 2018,“ řekl Havránek. Čím dál oblíbenější je i placení pokut přes eshop BRNO iD, této možnosti využili hříšníci v 1600 případech, to je 2,5krát více než loni.
Na poklesu počtu cestujících bez jízdenky se podílí i podmíněné amnestie, které DPMB vyhlašuje čtyřikrát do roka. Cestující, kteří jsou v tyto čtyři dny přistiženi bez platného jízdního dokladu, si mohou namísto pokuty zakoupit čtvrtletní nebo roční předplatní jízdenku.
Pokuta za cestování bez platného jízdního dokladu je v Brně 800 Kč + jízdné při zaplacení do pěti pracovních
dní, poté se vyšplhá na 1500 Kč + jízdné.
Zdroj a foto: MMB