//Modřičtí senioři si dopřávají cestování a nové zážitky i během koronaviru

Modřičtí senioři si dopřávají cestování a nové zážitky i během koronaviru

Procházka lesem nebo návštěva Paříže, i tak může vypadat program seniorů, kteří jsou v současné době izolovaní v domovech. Nedostatečný kontakt s okolním světem jim mohou alespoň zčásti nahradit brýle s virtuální realitou Kaleido, které do 40 domovů pro seniory po celém Česku zapůjčil startup Flying Kale. Moderní pomůcku právě zkouší v SeneCura SeniorCentru Modřice. Pozitivní přínos na psychiku klientů v době zákazu návštěv i vycházení mimo areál domova je naprosto neoddiskutovatelný. 

„Tyhle zázračné brýle si klienti v našem domově nemohou vynachválit. Kaleido je dopraví na místa, kam by se rádi podívali, a to z pohodlí jejich pokojů,“ popisuje Kristýna Anschlagová, vedoucí aktivizační pracovnice ze SeneCura SeniorCentra Modřice. Pomocí virtuálních brýlí jsou tak možné například procházky lesem, relaxace na pláži, návštěva českých i evropských měst s průvodcem, koncert violoncella v barokní zahradě nebo prohlídka galerie. Všechny výlety a zážitky jsou přizpůsobeny seniorským potřebám a přáním a vytvořeny tak, aby babičky a dědečky zaujaly, přestože se s novými technologiemi nikdy nesetkali. 

Z virtuální reality byl nejvíce nadšený klient domova Miroslav Šimek: „Tohle jsem ještě nezažil, nádhera! V Belgii jsem nikdy nebyl a teď můžu tvrdit, že ano. Určitě bych brýle Kaleido ještě někdy rád vyzkoušel.“

Řada vědeckých studií prokázala, že virtuální realita seniorům pomáhá s tréninkem kognitivních schopností, aktivizuje jejich myšlenky a vzpomínky, pozitivně stimuluje jejich mozkovou činnost, přispívá k jejich duševní pohodě a také podporuje rozvoj vztahu mezi aktivizačním pracovníkem a klientem. „Jsme opravdu rádi, že i v podmínkách České republiky a za časů korony vznikají projekty, které myslí na seniory žijící v domovech, a že je zájem přinášet inovace i do takových oblastí, jakými jsou sociální služby,“ dodává Michaela Kopřivová ze společnosti SeneCura.

Virtuální brýle se používají velmi snadno – headset se upevní na hlavě a lze jej přizpůsobit rozměrům nositele během pár vteřin. Brýle mají lehkou konstrukci, která je seniorům příjemná na nošení, a obsahují hlavně speciální vložku pro uživatele s dioptrickými brýlemi. Osoby trpící středně těžkou až těžkou demencí by však na virtuální výlety nemusely reagovat dobře, proto se u nich jejich využití nedoporučuje.SeneCura SeniorCentrum Modřice nabízí sociální služby Domov pro seniory a Domov se zvláštním režimem (zaměřený na péči o seniory trpící Alzheimerovou chorobu či jinou formou demence). Svým klientům zajišťují péči 24 hodin 7 dní v týdnu. Kromě zdravotní, ošetřovatelské a sociální péče zde naleznete širokou škálu doplňkových služeb i bohatý výběr volnočasových aktivit. Cílem SeniorCenter SeneCura je stát se komunitními centry v daných lokalitách a maximálně podporovat a rozvíjet soužití klientů, jejich příbuzných, zaměstnanců SeneCura, dobrovolníků a veřejných orgánů. Zařízení SeneCura jsou založena na partnerství, spolupráci, inovacích, kvalitní péči, ale i na vysoké kvalitě života ve stáří.

Zdroj a foto: SeneCura SeniorCentru Modřice