//Na Dominikánském náměstí přibudou vodní prvky. Byla vyhlášena soutěž

Na Dominikánském náměstí přibudou vodní prvky. Byla vyhlášena soutěž

Dva nové vodní prvky oživí nedávno zrekonstruované Dominikánské náměstí. Radní města Brna dnes schválili vyhlášení architektonicko-výtvarné otevřené jednofázové projektové soutěže na jejich návrh. Vodní prvky budou umístěny v centrální části náměstí a před kostelem sv. Michala. Zájemci mohou své návrhy posílat do 20. ledna příštího roku.

Vodní prvek v centrální části Dominikánského náměstí bude vymezen prostorem mezi čtyřmi platany a čtyřmi kamennými lavicemi. Druhý vodní prvek pak bude umístěn naproti průčelí kostela sv. Michala.

„Návrh musí respektovat význam místa, tedy historického náměstí se současnou funkcí shromažďovacího a společenského prostoru před sídlem samosprávy. Návrh by měl funkčně dotvářet charakter místa, myslet na chlazení vzduchu i povrchu náměstí v létě a zároveň důstojně reprezentovat město,“ popsal radní pro kulturu Marek Fišer.

U návrhů nebude vyloučena žádná z forem řešení. Ty ale musí splňovat požadavek na zachování výtvarné kvality i v zimním období, kdy budou objekty odpojeny od vody. Zároveň musí být díla odolná vůči klimatickým vlivům.

„Předpokládaná cena navrhovaných děl činí 8 milionů korun bez DPH. Do soutěže se mohou přihlásit autoři, kteří doloží reference o účasti na alespoň dvou soutěžích zaměřených na tvorbu ve veřejném prostoru, případně reference o realizaci podobných děl,“ dodal k podmínkám soutěže Jaroslav Hamža z Odboru kultury Magistrátu města Brna.

V porotě, která bude soutěžní návrhy posuzovat, zasednou:
– Markéta Vaňková, primátorka města Brna,
– Marek Fišer, radní pro oblast kultury,
– Filip Chvátal, radní pro územní plánování a rozvoj,
– Rostislav Koryčánek, vedoucí CENS, kurátor, Moravská galerie v Brně,
– Marek Štěpán, autorizovaný architekt,
– Tomáš Medek, sochař, Fakulta výtvarných umění VUT v Brně,
– Milan Houser, výtvarník, Fakulta výtvarných umění VUT v Brně.

Porota bude hodnotit oba návrhy v následujících kritériích:
– originalita, kreativita a celková výtvarná úroveň řešení, soulad s ideovým záměrem soutěže (váha pro hodnocení 70 %);
– vhodnost začlenění díla do určeného prostoru, volba materiálů a jejich vzájemný soulad (váha pro hodnocení 25 %);
– ekonomická výhodnost nabídky (váha pro hodnocení 5 %).

V případě výhry obdrží první tři nejúspěšnější navrhovatelé ceny ve výši 200 tisíc, 150 tisíc a 100 tisíc korun.

Soutěž bude vyhlášena bezodkladně po zpřístupnění soutěžních podmínek a uveřejnění oznámení soutěže zákonem stanoveným způsobem. Zájemci mohou své návrhy posílat do 20. ledna 2020. Soutěžní porota zasedne v únoru 2020. Předpokládaný termín realizace obou vodních prvků je stanoven do 30. června 2021.

Zdroj a foto: MMB