//Nejméně rozvodů, stabilní nezaměstnanost, více slunečných dnů. Jaká čísla definují Brno 2022?

Nejméně rozvodů, stabilní nezaměstnanost, více slunečných dnů. Jaká čísla definují Brno 2022?

Tisíc lidí si loni nově zapsalo do kolonky „trvalé bydliště“ město Brno a počet obyvatel tak vzrostl na 381 tisíc. Dětí se zato narodilo (stejně jako jinde v České republice) ve srovnání s rokem 2021 méně. Nejméně v novodobé historii bylo rozvodů – 659. Nejen demografická, ale i další zajímavá data o městě (třeba kolik bylo požárů, kolik stál průměrně byt nebo kolik spadlo srážek) shrnuje zpráva Brno v číslech.

Každoročně připravuje oddělení dat, analýz a evaluací Magistrátu města Brna souhrn základních informací o Brně zachycující data za uplynulý rok pomocí jednoduchých infografik. Fakta jsou dostupná i v anglické mutaci. V červnu a červenci je Brňané uvidí i v offline prostředí: plakáty s vybranými čísly a odkazem na datový portál data.brno.cz se objeví zejména na zastávkách nebo na obrazovkách ve vozech MHD.

„Naším cílem je přispívat k pochopení a porozumění, jak a proč město v jednotlivých oblastech života funguje. Kromě více či méně tradičních statistik se každý rok snažíme přinést i něco nového. Letos je onou třešinkou na dortu krátká šifrovací hra, kterou jsme připravili ve spolupráci s brněnskou společností Cryptomania. Tato šifrovačka, určená pro veřejnost, nejen pobaví a umožní procvičit si mozek, ale může i motivovat k hlubšímu prozkoumání dat o městě,“ uvedl radní města Brna pro oblast participativního rozpočtu Filip Chvátal.

Statistiky o Brně, které jsou na datovém portálu města shromážděny, pocházejí z různých zdrojů. Jedná se například o údaje přebírané od Českého statistického úřadu, Českého hydrometeorologického ústavu nebo Policie České republiky i dalších, převážně veřejných institucí. Jen malou část dat město samo měří nebo nakupuje. V takovém případě se jedná například o pravidelně se opakující sociologické průzkumy nebo o nákupy dat od mobilních operátorů.

Na jaká konkrétní zjištění statistiky z poslední doby poukázaly?

·         Základním číslem je vždy počet obyvatel. V Brně je k trvalému pobytu registrováno téměř 381 tisíc osob, oproti roku 2021 je jich přibližně o 1 tisíc více. V Brně však žije i mnoho obyvatel, kteří ve městě nemají hlášen trvalý pobyt. O nich se z oficiálních statistik nedozvíme. Navíc během dne přijíždí řada lidí za prací, celkem tak počet stoupá až k půl milionu denně přítomných osob. A o víkendu se město vyprázdní jen na hodnotu kolem 300 tisíc. Víme to díky analýzám dat mobilních operátorů. Z jejich údajů umíme vyčíst i to, že přes střed města (po Masarykově ulici) projde denně v pracovní den kolem 40 tisíc lidí.

·         V roce 2022 se narodilo 4 048 dětí (o 365 dětí méně než v roce 2021), což je v dlouhodobém srovnání stále poměrně vysoké číslo a potvrzuje fakt, že Brno je atraktivním domovem pro mladé obyvatele a mladé rodiny. Za pozornost stojí počet rozvodů, kterých bylo v roce 2022 celkem 659, což je nejméně v novodobé historii Brna.

·         Zajímavým trendem, a to zejména pro uchazeče o bydlení, je zastavení růstu cen nemovitostí. Průměrná cena za m2 atakovala již v roce 2021 v mnoha případech hranici 100 tisíc korun, na konci roku 2022 se pohybovala kolem 99 tisíc korun.

·         A nyní z jiného soudku – rok 2022 nebyl tolik bohatý na srážky, jako tomu bylo v letech 2019 až 2021, a patřil k letům s nízkým úhrnem srážek. Zažili jsme 301 slunečných dnů, o 10 více než v roce 2021. Oteplování klimatu se projevuje i v Brně, což víme díky dlouhodobému sledování meteorologických dat – průměrná teplota v roce 2022 dosáhla 11,2 °C, což je o 1,2 stupně víc než v roce 2021.

·         Životní prostředí je pro Brno důležité téma, o čemž svědčí třeba i stoupající výdaje na jeho ochranu. V roce 2021 vidíme výrazný nárůst kapitálových výdajů (cca 390 milionů korun), které jsou ovlivněny velkými jednorázovými investicemi (např. modernizace zařízení na energetické využívání odpadu). V tomto kontextu je vhodné zmínit, že oproti roku 2021 mírně kleslo množství vyprodukovaného komunálního odpadu.

·         Dále bylo v roce 2022 na území města řešeno 618 požárů, což oproti předchozím letům představuje výrazný nárůst (o 185 požárů více než v roce 2021). Rychlost dojezdu hasičů je však stále na velmi dobré úrovni – 405 sekund.

·         Pozorně sledujeme i vývoj počtu trestných činů. V roce 2021 se zastavil jeho dlouhodobý pokles a loni jsme zaznamenali jejich nárůst na necelých 10 tisíc. Na druhou stranu stále klesá počet evidovaných přestupků, kterých bylo v roce 2022 necelých 106 tisíc.

·         Výzvou pro město je také neustále rostoucí mobilita obyvatel, která byla sice v průběhu roku 2022 tlumena doznívajícími omezeními spojenými s covidovou pandemií, ale posléze o to víc expandovala. Prudce roste i počet evidovaných motorových vozidel, už jich je v přepočtu 607 na 1 000 obyvatel včetně dětí. A co letecká doprava? Oproti pandemickým letům 2020 a 2021 přinesl rok 2022 prudký nárůst osobní letecké dopravy, i když stále ještě objem nedosáhl úrovně předcovidových let.

·         Pro dlouhodobé sledování ekonomické kondice města je významným ukazatelem nezaměstnanost: po několika letech jejího neustálého poklesu se v roce 2022 její hladina ustálila na hodnotě 5,1 %, což je obdobný podíl jako v roce 2020. Jedná se o ukazatel vyjadřující podíl dosažitelných uchazečů o zaměstnání ve věku 15–64 let ze všech obyvatel ve stejném věku.

·         Podívejme se i na ukazatele související se vzdělaností a výzkumem, neboť Brno je přirozeným centrem vzdělanosti a inovací v regionu. Počet vysokoškoláků se pohybuje mírně nad hranicí 70 tisíc, tento údaj v čase stagnuje. Mírně roste počet školských zařízení, což je dáno zvyšujícím se počtem mateřských, základních i středních škol, nicméně toto navýšení plně neodpovídá aktuálním potřebám daným změnami demografické struktury. Slabé a silné demografické ročníky totiž procházejí jednotlivými stupni vzdělávání nerovnoměrně a mění poptávku po jednotlivých typech zařízení, na kterou zřizovatelé (a není to vždy město Brno) reagují až s určitým zpožděním.

·         A jak jsou na tom statistiky týkající se zdrojů? Zdroje včetně energií tvoří důležitou část městského organismu. V uplynulých letech pomalu, ale jistě klesala spotřeba vody. Výrazný pokles byl zaznamenán právě v roce 2022, což bylo dáno aktuální geopolitickou situací, jež zvyšuje ceny všech zdrojů. Stejně tak klesá spotřeba zemního plynu – mezi roky 2017 a 2020 vývoj spotřeby této komodity stagnoval a mírný nárůst nastal v roce 2021. Naopak výrazný pokles byl zaznamenán právě v loňském roce. Zajímavý trend ukazuje i vývoj výkonu fotovoltaických elektráren, který v čase neustále narůstá.

·         Z hlediska hodnocení rozvoje města jsou pro nás klíčová i „měkká data“: díky pravidelným sociologickým výzkumům víme, jak jsou lidé spokojeni s různými oblastmi života v Brně, a umíme porovnat vývoj této spokojenosti v čase – největší pokles spokojenosti pozorujeme v oblasti bydlení, naopak největší nárůst spokojenosti ve srovnání s předchozím měřením zaznamenáváme v oblasti rekreace a gastro možností.

„Město představuje složitý ekosystém, zahrnující řadu vzájemně se ovlivňujících složek, prvků, procesů a aktérů. Jakákoliv snaha o systematické zhodnocení aktuálního stavu prostřednictvím dat a ukazatelů zařazených do různých tematických oblastí je vždy určitým zjednodušením a slouží pouze jako pomůcka, kterou se snažíme tento komplikovaný a provázaný systém města popsat. Brno v číslech představuje jednu z možných cest, jak město a jeho fungování lépe poznat a v návaznosti na to dobře spravovat a smysluplně rozvíjet,“ uzavřel Filip Chvátal.

Zdroj: MMB – tiskový servis
Ilustrační foto: BRNO today