V dnešní době je znalost cizího jazyka brána jako samozřejmost a jeden ze základních předpokladů, pokud se chcete dobře uplatnit na trhu práce. I přesto existuje velké procento lidí, kteří cizí jazyk vůbec neovládají, jsou věční začátečníci, mají stále mezery nebo se prostě jen chtějí pořád vzdělávat a cizí jazyky je baví. Pokud jste se v nějaké kategorii našli, tak přesně pro vás budou tyto články o studiu angličtiny v Londýně. Psát je budu přímo já Tomáš (32), founder BRNO today, a proto budou možná trochu více osobní a v první osobě. Rozhodl jsem se, že se po několika letech pracovního stereotypu opět vrátím na čas do školy, tentokrát v Londýně, a o tuto zajímavou zkušenost se s vámi podělím prostřednictvím BRNO today.
Znám plno lidí, kteří o podobném dobrodružství uvažují nebo uvažovali, ale většina z nich neměla tolik odvahy a odhodlání opravdu odjet. Věřím, že po přečtení mých článků, které budou na pokračování, někoho budu inspirovat a také se odhodlá. Určitě budu rád, pokud se později někdo ozve, že tak udělal. V prvním článku se dozvíte, jak si správně vybrat školu, na co vše si dát pozor, co je potřeba zařídit před odjezdem apod.
Jak asi tušíte, první krokem je si ujasnit, jaký jazyk se chcete naučit, případně v jakém jazyce se chcete zdokonalit. Pokud neovládáte dobře žádný cizí jazyk, pravděpodobně si 90 % z vás zvolí angličtinu. V tomto nejsem ani já žádná výjimka a jdu také do angličtiny. Zařadil bych se do kategorie věčných začátečníků. Už jsem mnohokrát slyšel, že nejefektivnější způsob, jak jednou pro vždy přestat být věčným začátečníkem, je studium jazykové školy v zahraničí. Výběr jazyka byl proto jednoduchý a zvládl jsem ho bez dlouhého přemýšlení.
U druhého kroku už jsem potřeboval trochu pomoct. Jak vybrat tu správnou školu? Jak se s ní spojit a nastoupit? Začal jsem na internetu vyhledávat různé jazykové školy v zahraničí. Vše mně přišlo docela nepřehledné a složité. Začal jsem tedy vyhledávat možnosti, jak se tam dostat snáze. Existuje velký počet agentur, které zprostředkovávají podobné pobyty. Hned první věc, která mě napadla bylo, že nechci platit agenturu a ještě školu. Když jsem začal porovnávat nabídky na internetu, zjistil jsem, že agentury díky svým kontaktům a několikaleté spolupráci se školami mají ceny pro studenty ještě příznivější než samotná škola zahraničí. To mě mile překvapilo a nebylo co řešit. Začal jsem se rozhlížet po konkrétní agentuře. Protože jsem z Brna, tak jsem, chtěl jsem vybrat nejlépe nějakou brněnskou. Po menší analýze jsem se rozhodl oslovit agenturu TUTUKI (www.tutuki.cz). Přesvědčil mě i fakt, že přímo její ředitelka paní Pavla Gultová, absolvovala dříve sama obdobný kurz a následně i několik let pracovala přímo v jazykové škole v zahraničí na marketingovém oddělení. Komunikovala tak s českými agenturami, které škole zprostředkovávaly studenty. Tudíž stála na přesně opačné straně a uměla mi tak poskytnout jiný pohled a dát dost zajímavých tipů.
Další bodem na mé cestě za lepší angličtinou byl výběr té správné školy. V nabídce agentury bylo několik desítek zahraničních škol. Já měl však jasná kritéria. Aby škola měla dlouholetou praxi s výukou angličtiny a zároveň byla dobře dostupná z Brna. To znamená, měla by ležet v Londýně a jeho okolí. V Brně máme totiž velkou výhodu, a to perfektní letecké spojení Brno – Londýn. Letenky často stojí méně než cesta do Prahy. Zpáteční letenku se všemi poplatky častokrát bez problému koupíte i pod tisíc korun, více se o tom rozepíšeme a dočtete v samostatném článku.
Mailem jsem tedy nezávazně poptal agenturu o zaslání 2 až 3 škol v Londýně a o jejich kalkulace. Po konzultaci s agenturou jsem si nakonec vybral Milner School of English ve Wimbledonu. Měla vynikající reference od studentů, dlouholetou praxí a angličtinu tam učí studenty téměř všech kategorií – od nízkých úrovní až po C1. Wimbledon se zdá být příjemná část Londýna, je tam hodně parků, lesoparků a jiné zeleně, a současně jste za 20 minut metrem v centru Londýna. Veškerou potřebnou administrativu mi vyřídila agentura a vše se školou vykomunikovala sama. Co bylo potřeba mi napsali a doložili, měl jsem to bez starostí. Vzhledem k mé úrovni angličtiny jsem to více než uvítal.
Líbil se mi individuální přístup, který mají ke každému studentovi. Není problém si sestavit výjezd opravdu na míru. V nezávazné kalkulaci je vše přehledně rozděleno na školné, pojištění, ubytování, letenku. Je už pouze na studentovi, jestli se nechce o nic starat a vše nechá na agentuře, nebo si nechá agenturou zajistit třeba jen školu a zbytek – ubytování, letenku, pojištění apod. si zařídí už sám. Vše je na domluvě s agenturou. Já jsem se rozhodl část pobytu bydlet u rodiny, kterou mi domluvila agentura, a část potom na vlastní pěst. Ale o tom vám napíšu zase příště. Obě tyto možnosti ubytování následně mezi sebou porovnám ať už cenově, přidanou hodnotou k pobytu apod.
Protože věřím, že vás ještě hodně věcí může zajímat, tak pár otázek jsem položil i přímo ředitelce agentury TUTUKI, paní Pavle Gultové.
1. Sama jste dříve absolvovala obdobný kurz na jazykové škole v zahraničí. Jak na tuto zkušenost a období s odstupem času vzpomínáte?
Já jsem na svůj první zahraniční pobyt vyrazila v polovině 90. let minulého století, kdy jsem zažívala tedy pekelný kulturní šok. Holka z východu se ocitla v Londýně plném různých národností a kultur. Angličtinu jsem se učila od nuly v jazykových školách, kde mě nutili kriticky myslet a vyjadřovat se ke světovým otázkám s ohledem na třídu plnou studentů z celého světa. Poznala jsem naprosto odlišný přístup k učení se jazyka ve smyslu – nestresuj se gramatikou, mluv, mluv a mluv. Neznáš dané slovíčko? Nevadí, opiš jej. Že děláš chyby? No to je přece samozřejmé. Chyby jsou důležité v procesu učení. Jiný styl výuky na zahraniční jazykové škole společně s možností potkat spolužáky z celého světa mi otevřel oči, obzory, uvolnil mysl a hlavně mě nesmírně bavil.
2. Nejvíce budoucích studentů se rozhodne pro jazykový kurz z důvodů zlepšení úrovně cizího jazyka. Přinese to studentovi i něco dalšího?
Ano, student si přiveze zpět nejen pokročilejší úroveň cizího jazyka, ale také poznatky ze země, ve které se daným jazykem mluví. Vyzkouší na vlastní kůži každodenní život a dané zvyky. Získá zkušenosti z mezinárodní třídy, kde se jemně dotkne kultury zemí, ze kterých pochází spolužáci. Získá přátelství s lidmi z celého světa. Naučí se vnímat kulturní rozdíly. A třeba i pozná, že učení jazyka může být zábavné.
3. Jsou kurzy věkově omezené?
Ne, nejsou. Na kurzy mohou odjet děti (s rodiči) od 4 let, přes juniory (12-17 let) až po dospělé. Naším nejstarším studentem byl jednasedmdesátiletý pán, který studoval 3 měsíce v irském Galway.
4. Na jak dlouho studenti nejčastěji jezdí? Dá se doporučit optimální délka kurzu?
Záleží, kam se klient rozhodne odjet, kolik má času a s jak velkým rozpočtem disponuje. Třeba do Austrálie se jezdí většinou na minimálně půl roku, protože tam studenti nejen studují, ale i pracují (ke studiu dostáváte pracovní povolení). Po Evropě se většinou jezdí na kurzy dlouhé 2-20 týdnů. Do Kanady či USA průměrně na 4 a více týdnů. Plánování délky studia je u každého klienta individuální. Ptáme se na čas, rozpočet, představy a dle toho pak „šijeme“ nabídku na míru. Je důležité možná ale vědět, že při intenzivním studiu 20 hodin týdně se v zahraničí posunete o jednu úroveň výš za 10-12 týdnů studia. Tzn., že v zahraničí se naučíte jazyk zhruba 4x rychleji než v Čechách.
5. Jak se pohybují ceny samotných kurzů? Co vše může cenu ovlivnit? (délka, lokalita,..)
Cena jazykového kurzu v intenzitě 20 lekcí týdně se pohybuje od cca 4 000 Kč do cca 8 000 Kč za týden pobytu. Ceny ovlivňují:
• Slevy. Třeba školy v Austrálii nám běžně dávají slevy z oficiálních cen.
• Sezónnost. V létě jsou např. na Maltě nebo v Anglii vyšší ceny než v zimě.
• Lokalita. Např. Anglie bývá dražší než Malta nebo Austrálie.
• Délka pobytu. Některé školy mají ceník udělaný tak, že čím více týdnů studujete, tím nižší cenu za týden pobytu platíte.
• Kvalita školy. Čím kvalitnější škola tím vyšší ceny.
6. Jaká je potřeba znalost cizího jazyka, aby se mohl budoucí student na školu přihlásit?
Znalost cizího jazyka může být nulová nebo naopak pokročilá. Školy jsou připraveny na jakoukoliv úroveň znalosti.
7. Nabízíte jen anglicky mluvící země a školy?
Nabízíme běžně i německy mluvící země, španělštinu nebo francouzštinu. Ale jsme schopni vám zajistit studium i méně tradičních jazyků, jako je japonština, čínština či korejština.
Věřím, že po přečtení tohoto prvního článku už víte, jak si vybrat správnou jazykovou školu a co vše je potřeba zařídit. V dalším článku se už dočtete více o samotném kurzu. Rozepíši se nejen o prvních dnech ve škole, ale i o životě v Londýně. Tak mi držte palce. 🙂
Napsal, foto: Tomáš