//Novinky v pojištění cizinců

Novinky v pojištění cizinců

Na téma co se nového děje v pojištění cizinců jsme si povídali s Tomášem Ryšánkem z Pafin Foreigners. Zajímalo nás jaké novinky byly schváleny ve sněmovně mezi novými zákony a co to znamená pro cizince pracující u nás a jejich rodinné příslušníky.

Otázka na začátek – co je Pafin Foreigners?
Pafin foreigners je volné sdružení nezávislých poradců a konzultatnů. Zajišťujeme kompletní pojišťovací a úvěrové poradenství pro cizince. Jsme takovým prostředníkem mezi klientem a pojišťovnou či bankou. Vysvětlujeme, co všechno je potřeba z hlediska legislativy, jak to využít, pomůžeme s výběrem vhodného finančního produktu, ale také co dělat v neočekávané situaci, např. jak získat výplatu pojistného po autonehodě apod.

Pojďme se tedy bavit o zdravotním pojištění. Jak je to se zdravotním pojištění cizinců ze zemí mimo EU u nás?
Na portále ministerstva zdravotnictví se můžeme dočíst, že ze zákona je v České republice povinně zdravotně pojištěna každá osoba, která má na území ČR trvalý pobyt, tzn. i cizinec, pokud ovšem podle evropských nařízení nepodléhá právním předpisům jiného státu EU/EHP/Švýcarska, nebo nepodléhá dle mezinárodní smlouvy předpisům druhého smluvního státu. Pokud však na území ČR nemáte trvalý pobyt a jste zde pouze na vízum, popřípadě dlouhodobý/přechodný pobyt – typicky rodinní příslušníci zaměstnanců, kteří zde pracují dlouhodobě, pak je potřeba uzavřít soukromé zdravotní pojištění.

Co se tedy změnilo v tomto zákoně a od kdy?
Změny nastaly od 2.8.2021 a týkají se zúžení možnosti výběru pojišťoven, které toto komplexní zdravotní pojištění nabízí. V novele je doslova uvedeno: Cestovní zdravotní pojištění v rozsahu komplexní zdravotní péče, jak je požaduje zákon o pobytu cizinců, bude po dobu pěti let od účinnosti novely zákona o pobytu cizinců (tedy od 02.08.2021 do 02.08.2026) moci být sjednáno výhradně s Pojišťovnou VZP, a.s. Je dobré upozornit, že Pojišťovna VZP, a.s. je soukromá dcera VZP, není to tedy ta VZP, pod kterou je většina populace. Vzhledem k tomu, že soukromé pojištění musí mít povinně všichni cizinci, kteří nespadají pod veřejné zdravotní pojištění (např. Studenti nebo rodina doprovázející pracujícího cizince) vzniká monopol, kde jde o stovky miliónů. Pojištění se platí vždy jednorázově předem a stojí desítky tisíc ročně pro jednoho (pro lidi 15 – 44 cca 23 tisíc korun, pro malé děti okolo 30 tisíc korun, pro starší až 60 tisíc korun), a cizinců je tu minimálně 650 tisíc, a číslo roste. Navíc pojišťovna VZP už stihla tento produkt i zdražit s účinností od srpna 2021.

Jak se k této situaci staví ostatní pojišťovny, které tento produkt před novelizací také nabízely?
Dvě pojišťovny umožňují prodloužení svých pojištění formou technických změn ve smlouvách. Nicméně je otázkou, zda tyto smlouvy budou akceptovány Ministerstvem vnitra – zatím k tomu není žádný precedens. Obecně však lze očekávat, že přijdou žaloby od ostatních pojišťoven poskytujících soukromé zdravotní pojištění

Proč k tomuto kroku poslanci přistoupili?
Oficiálně proto, aby byla cizincům poskytnuta kvalitní lékařská péče a nemocnicím garance proplacení daného ošetření.

Jaký je Váš názor na provedenou změnu?
Monopolizace trhu nikdy nic dobrého nepřinesla. Já osobně považuji PVZP za velmi kvalitní pojišťovnu pro cizince, byl to náš hlavní partner i před změnou zákona a opravdu mají největší síť smluvních zdravotnických zařízení. Nový zákon říká, kolik % kapacit ambulantní a lůžkové péče musí mít pojišťovna nasmlouvána – to je podle mě v pořádku a kvalitativně posun dopředu. Ale bohužel ostatní pojišťovny tu příležitost k rozšíření smluvních zařízení nedostaly. Na druhou stranu, řada pojišťoven se snažila zejména prostřednictvím svých cizojazyčných makléřů nalákat klienty na pojištění za ceny, které ekonomicky nedávaly smysl a rozsah toho pojištění těm cenám bohužel odpovídal. Pojištění např. nekrylo vakcinaci proti COVIDU 19.

Chápu tedy dobře, že jednak cizinci nebudou mít na výběr více možností konkurenčních produktů a navíc se jim pojištění ještě prodraží?
Ano.

Lze v této situaci něco doporučit?
Jediným doporučením pro cizince zaměstnané u větších firem, je možnost jednat s firmou o zajištění pojištění formou rámcových smluv, tedy, že firma zaplatí pojištění jednorázově za rodinné příslušníky zaměstnance a tomu to následně bude strhávat formou srážek z platu nebo jiným dohodnutým způsobem a tedy to nebude taková obrovská jednorázová suma k úhradě. Takovéto smlouvy řešíme poměrně úspěšně se zaměstnavateli už i nyní.

Zdroj: Pafin Foreigners