Otevírat lidem kvalitní architekturu i nová témata, to je cílem festivalu Open House Brno 2023, který se letos zaměřil na roli žen v brněnské architektuře. Jednou z těch současných je Barbora Jenčková, které stojí za architektonickou konverzí areálu budov někdejších městských jatek. Tato i další budovy budou zájemcům otevřeny 13. a 14. května. Brněnský festival je také jediným zástupcem rodiny Open House v Česku, který se zapojil do projektu Open House Europe. Jeho cílem je popularizace architektury napříč Evropou. Projekt brněnské kultuře přinese 3,5 milionu korun v následujících třech letech.
„Na tváři Brna se v posledních 70 letech podílela řada výrazných tvůrkyň, přesto o nich veřejnost příliš neví a často jsou zastíněny svými mužskými kolegy. Letošní ročník festivalu proto věnujeme objevování staveb, jejich interiérů nebo proměn, pod kterými jsou podepsány právě ženy. Neoddělitelným tématem bude i hledání příčin, proč jsou pod stavbami podepsaní zejména mužští tvůrci, když na fakultách architektury tvoří většinu studujících ženy,“ přibližuje plány organizátorů kreativní ředitelka Lucie Pešl Šilerová ze Spolku Kultura & Management.
Brněnský Open House je zároveň jedním z účastníků projektu Open House Europe. K jeho cílům patří rozvíjet veřejnou debatu o architektuře či posílit její pozitivní roli v proměnách měst, která v současnosti řeší sociální a environmentální výzvy. Oficiální zahájení projektu hostí v pátek 3. března koordinátor projektu Architektūros fondas v Národní galerii umění v litevském Vilniusu. Zájemci mohou celou akci sledovat od zítřejší 17. hodiny středoevropského času na youtubovém kanálu Open House Europe.
Podrobnější program Open House Brno 2023 budou pořadatelé postupně rozkrývat na webu www.openhousebrno.czi sociálních sítích fb.com/openhousebrno a instagram.com /openhousebrno. Součástí festivalu bude také rozšířená podoba výstavy Architektky 60-80 a jedním z cílů výstavy i festivalu je nahlédnout tvorbu v období socialismu v realitě dané doby, ale bez ideologického nádechu a optikou tehdy aktivních, často začínajících tvůrkyň.
I letos uvítají pořadatelé pomoc dobrovolníků, na kterých je celá nezisková akce postavena. Díky jejich práci a pomoci partnerů může program probíhat kompletně zdarma. Dobrovolníci se mohou hlásit na webu www.openhousebrno.cz. „Dobrovolnická práce při organizování festivalu nabízí možnost poznat nové přátele, podívat se na netradiční místa a v neposlední řadě udělat radost dalším lidem, našim návštěvníkům,“ dodává Pešl Šilerová. Díky nasazení 66 dobrovolníků předchozího ročníku zaznamenala festivalová místa bezmála 22 tisíc návštěv.
OHB spadá pod Open House Worldwide, což je síť více než padesáti metropolí celého světa, pořádajících festivaly architektury pro veřejnost. Pořádané akce každoročně oslovují více než dva miliony lidí po celém světě. Brno je součástí této sítě od roku 2018.
Zdroj a foto: Open House Brno