//Přenos u chřipky a koronaviru je stejný, říká prof. Petr Husa z Kliniky infekčních chorob

Přenos u chřipky a koronaviru je stejný, říká prof. Petr Husa z Kliniky infekčních chorob

Do Fakultní nemocnice Brno přicházejí různé dotazy týkající se infekčního onemocnění koronavirus. Vybíráme vám proto ty nejdůležitější, na které odpovídal přednosta Kliniky infekčních chorob FN Brno a LF MU prof. Petr Husa.

Co doporučíte k tomu, aby se lidé uměli chránit a postupovat tak, aby se nenakazili?
Vyhýbat se kontaktu s infekcí – tedy zejména různým navrátilcům z Číny, kteří by mohli mít akutní infekt dýchacích cest. Pokud je tento kontakt nutný, používat roušky. Jinak ochrana platí jako před chřipkou a jinými respiračními nemocemi – používat kapesník při kýchání, umývat si ruce, jíst vitamíny….

Jaký je postup, pokud by byl do nemocnice přivezen pacient s podezřením na tento typ infekce?
Pacienta bychom samozřejmě izolovali na samostatném pokoji, dali mu roušku, personál by si vzal také roušku a ochranný oděv. Pacientovi by se odebral výtěr z nosohltanu a krev – oba vzorky bychom odeslali na analýzu do Státního zdravotního ústavu v Praze. Léčba by poté byla podle projevů infekce.

V čem je koronavirus jiný než běžná chřipka? Jaké jsou ty základní rozdíly?
Jedná se samozřejmě o zcela jiný virus, než je virus chřipky. Stejný je však přenos infekce – kapénkově, i klinické projevy jsou velmi podobné – horečka, kašel, dýchací obtíže, únava. Obě infekce nelze bez speciálních diagnostických testů od sebe odlišit.

Je koronavirus srovnatelný například s virem SARS?
Zatím se zdá, že infekce novým virem není tak závažná jako při epidemii SARS. Problémem může být delší inkubační doba u nového koronaviru.

Zdroj a foto: FN Brno
Úvodní foto: BRNO today