„Jako umělečtí šéfové a umělecké šéfky uvedených divadel Vás tímto vyzýváme, abyste se Vy a Vámi vedená vláda jednoznačně zasadili o přijetí manželství pro všechny páry a odstranili tak dosavadní diskriminaci LGBT+ lidí, párů a rodin s dětmi v České republice,“ právě tak začíná otevřený dopis, jímž se pětadvacet šéfů a šéfek předních českých divadelních souborů 2. října 2023 obrátilo na premiéra Petra Fialu. Divadelníci a divadelnice se tak připojili k řadě jiných výzev (např. výzva 66 firem), jimiž na zákonodárce před druhým čtením zákona o rovných sňatcích, do nichž by mohly vstupovat i stejnopohlavní páry, česká veřejnost apeluje.
„Naše umělecké soubory mají ve svých řadách velké množství LGBT+ lidí. I bez pohledu každodenně upřeného na obrovskou práci, kterou pro kulturu a kulturnost ve všech regionech České republiky naši LGBT+ kolegové a kolegyně odvádějí, považujeme jejich stávající diskriminaci za neobhajitelný a neudržitelný anachronismus. Připadá nám naprosto přirozené, aby naši LGBT+ kolegové a kolegyně, mající ve vztahu ke státu tytéž povinnosti, požívali v České republice také stejných práv. Hlasování o rovných sňatcích zároveň vnímáme jako rozhodování o hodnotové orientaci naší společnosti, shrnuje důvody, které šéfy a šéfky k otevřenému dopisu vedly, jeho iniciátor Martin Sládeček z Divadla Husa na provázku.
Přestože otevřený dopis iniciovalo brněnské Divadlo Husa na provázku, mezi jeho signatáři a signatářkami jsou šéfové a šéfky uměleckých souborů napříč zřizovanou i nezřizovanou sférou a regiony. Od těch největších, jako jsou Činohra Národního divadla nebo Činohra Jihočeského divadla, Janáčkova opera Národního divadla Brno, Východočeské divadlo Pardubice, Městské divadlo Zlín a Slovácké divadlo Uherské Hradiště, přes scény spíše studiové jako Divadlo Na zábradlí, Činoherní studio Ústí nad Labem či HaDivadlo, až po divadla pro děti jako Divadlo Spejbla a Hurvínka, Divadlo Radost nebo Divadlo Polárka.
„Jsem věřící, vyznávám tradiční hodnoty a zároveň podporuji manželství pro všechny páry. Nebojím se, že by mi změna zákona vzala mé hodnoty či že by jakkoliv ohrozila rodinu jako takovou. Domnívám se, že je to právě naopak. Věřím, že manželství pro všechny podpoří hodnoty, které rodina přináší, jako jsou láska, věrnost, vzájemná podpora, úcta a respektující prostředí pro výchovu dětí,“ uvedl umělecký šéf Divadla Polárka Jiří Hajdyla. Právě toto oceňované brněnské divadlo pro děti chystá v letošní sezoně adaptaci dvou knih pohádek o lásce stejnopohlavního páru Princ & princ a Král & král & rodina nizozemských autorek Lindy de Haan a Sterny Nijland.
„Podle dostupných průzkumů se podpora manželství pro všechny páry u nás za poslední čtyři roky pohybuje mezi 57-72%, širokou podporu rovných sňatků v české společnosti zrcadlí i naše výzva, při níž se spojili šéfové a šéfky předních českých divadel i divadelních uskupení z různých koutů republiky. Rozlišným generacím a uměleckým profilům navzdory chceme všichni žít a tvořit ve společnosti svobodné a spravedlivé, ve které jsme si před zákonem rovni. Všichni věříme, že s legislativními kroky, které k takové společnosti vedou, nemá smysl otálet. Našemu otevřenému dopisu jsme vtiskli také podobu online výzvy, k níž se mohou instituce i jednotlivci působící v kultuře dále hlásit, uzavřel Sládeček.
Zdroj a foto: Divadlo Husa na provázku