Pod hlavičkou kandidatury na titul Evropské hlavní město kultury Brno 2028 získalo město na podzim loňského roku jako první v České republice prestižní ocenění v rámci výzvy vyhlášené Bloombergovou nadací pod iniciativou Asphalt Art Initiative, a to na realizaci projektu pro veřejný prostor před Bílým domem „Náš prostor Bílý dům“. Na začátku letošního roku odborná komise zvolila pět finalistů k předložení konkrétních řešení, z nichž byl dne 6. 4. 2023 vybrán vítězný návrh od Patrika Antzaka a Jakuba Jahna.
V roce 2022 udělila nadace Bloomberg Philanthropies, založená bývalým starostou New Yorku Michaelem Bloombergem, v rámci Asphalt Art Initiative vůbec poprvé granty z tohoto dotačního okruhu v Evropě. Celkem bylo podpořeno 19 evropských měst a město Brno, jako jediné z České republiky, patří mezi ně. Přihlásilo se s projektem „Náš prostor Bílý dům“, jehož cílem je prostřednictvím umění zpříjemnit veřejný prostor obyvatelům města a přímým uživatelům budovy, kterými jsou hlavně děti – žáci základní školy a pacienti dětské polikliniky. Nositelem projektu je Centrum pro středoevropskou architekturu CCEA ve spolupráci s Fakultou výtvarných umění VUT v Brně, za město je partnerem projektu TIC BRNO: BRNO 2028.
Výstupem projektu bude malba na chodníku před Bílým domem, nedílnou součástí je i zapojení veřejnosti. V jednání je též úprava zeleně a další dílčí kroky vedoucí k větší bezpečnosti a kultivaci prostoru. Na začátku roku byla vyhlášena výzva pro umělce, z nichž na základě zaslaných portfolií a referenčních projektů odborná komise vybrala pět umělců / umělkyň / uměleckých skupin k předložení konkrétních návrhů. Těmito umělci byli skupina Comunite Fresca, Petr Dub, Patrik Hábl a dvojice Patrik Antzak a Jakub Jahn a Michaela Kachtíková s Radkou Částkovou. Dne 6. 4. 2023 zasedla odborná porota, která z pěti finalistů vybrala k realizaci projektu „Náš prostor Bílý dům“, návrh od Patrika Antzaka a Jakuba Jahna. Samotná realizace umělecké intervence je naplánována na přelom května a června 2023.
„Porota ocenila volnou kompozici malby pojatou jako otevřenou soustavu elementů, kterou je podle aktuální situace možné rozpracovávat a rozšiřovat dále do prostoru. Vítězné dvojici se podařilo docílit rovnováhy mezi vlastní volnou tvorbou a participativní částí projektu, která je uvěřitelná, nenásilná a má potenciál být realizována. Porota vyzdvihla také technologickou hodnotu projektu s důrazem na ekologický aspekt. Autoři navrhli použít inovační nátěr české společnosti FN-NANO čistící ovzduší,“ říká k vítěznému návrhu Yvette Vašourková, architekta a teoretička architektury z Centra pro středoevropskou architekturu. Výsledky soutěže jsou přístupné na webu organizátora www.cceamoba.cz.
Zdroj: TIC Brno
Vizualizace: Patrik Antzak a Jakub Jahn