Voní jako čaj, chutná jako exotické koření a vypadá jako rajská zahrada. Cestovatelské kino se ve středu 12. června v brněnském Kině Scala vydá poznávat perlu Indického oceánu, která jako vzácná náušnice visí z indického subkontinentu. Návštěvníci na potulkách ostrovem poznají triky zdejších rybářů, nazřou do nůše sběračkám čajových lístků, hřebíčků i skořice, vychutnají si božské ajurvédské masáže, ochutnají místní pestrobarevnou kuchyni, navštíví významné buddhistické památky a vyválejí se na dlouhatánských plážích. Srí Lankou bude provázet cestovatel Marek Kovář.
Srí Lanka je známa i jako perla Indického oceánu. Jaké „poklady“ ukrývá táto země?
Marek Kovář: Srí Lanka je úžasná ve svojí kulturní a přírodní rozmanitosti. Ač je ostrovní stát v porovnání s ostatními zeměmi trpaslík, má mnoho co nabídnout. Ne nadarmo bylo zařazeno na seznam světového dědictví UNESCO osm oblastí. Pozůstatky starověkých sídel králů Kandy, Anurádhapura a Polonnaruwa doplňují přírodní krásy centrálních hor, kde se pěstuje proslulý černý čaj. Kdo nepropadne kouzlu skalnímu palácovému komplexu Sigirija či chrámových jeskyní v Dambulle, určitě jej uchvátí dnes již legendární výstup na Adam‘s Peak, hledání divokých levhartů či pozorování národního symbolu –slonů.
Jak jste se s touto zemí seznámil a co vás na ní hned z fleku okouzlilo?
Marek Kovář: I ve světle nedávných teroristických útoků mě vždy na Srí Lance fascinoval klid jejích obyvatel. Těžko se takové vjemy popisují na papíře, ale za celou dobu jsem se necítil nikde nepříjemně, ba dokonce v nebezpečí. Pokud teda nemluvíme o srílanské chaotické dopravě, u které bohužel platí opak (úsměv). Pohostinnost, se kterou mě vždy místní přijímali, byla vskutku dojemná. Samozřejmě, ne každému může vyhovovat husté osídlení podobné Indii, které v někom probudí spíše negativní smýšlení o zemi.
Co byste poradil těm, jenž se v této zemi ocitnou na pár dní a chtěli by vidět všechno, co tvoří esenci Srí Lanky?
Marek Kovář: Ačkoliv se jedná o pouze 350 km dlouhý ostrov, strávil jsem tam mnoho týdnů s pocitem, že jsem tam nic nestihl. Proto poradit program jen na pár dní je velmi složité. Nicméně každý udělá dobře, vydá-li se do hor centrální části ostrova přes kulturní trojúhelník – Sigirija, Polonnaruwa a Dambulla –a národní park Minneriya, který je domovem několika stád slonů. Kolem Kandy nebo Nanu Oya může ochutnat šálek výborného čaje a cestu zakončit na jižním pobřeží, kde mu místní ochotně půjčí surfařské vybavení na dovádění v bouřlivém oceánu. Rozhodně nesmí zapomenout projet se koloniálním vlakem a všudypřítomnými tuktuky.
Jací jsou místní lidé? Čím se živí, čemu se věnují ve volném čase, jaké tradice vyznávají a jaké zvyky dodržují?
Marek Kovář: Srílančané jsou tvořeni dvěma etniky –sinhálci a tamily. Každé z nich má svoji specifickou kulturu a tradice. Vše vychází z rozdílnosti náboženství, kdy jedni jsou buddhisté a druzí hinduisté. Rozhodně doporučuji si nenechat ujít největší buddhistickou slavnost Esala perahera, která se každoročně koná v Kandy. Po deset červencových a srpnových nocí (záleží na lunárním kalendáři) se vzdává pocta relikvii svatého Buddhova zubu. Každý rok přijíždí na milion návštěvníků, aby shlédli průvody tisíců tanečníků a bubeníků společně se stovkami nádherně ustrojených slonů. Rodina a děti jsou doslova posvátná témata i v moderní době. Když má cestovatel možnost být byť jen v blízkosti nějaké svatby, byl by překvapen množstvím zvyků, rituálů a nádherného oblečení. Přestože jsou místní chudí, na svém zevnějšku si dávají velmi záležet. Například v době jakýkoliv voleb ženy obléknou překrásná sárí, která se údajně dají uvázat až 200 různými způsoby. Pokud vynecháme práci poli nebo čajové plantáži, tak místní živí převážně turismus.
V čem vidíte největší rozdíly mezi našimi zeměmi?
Marek Kovář: Cestovatelé Hanzelka a Zikmund označili Srí Lanku jako Rajský ostrov. Jelikož se jedná o tropický ostrov s rozličným klimatem a úplně odlišnou mentalitou místních obyvatel, máme tak na první pohled spousty odlišností. Ale to je možná právě to, co nás k tomuto ostrovu přitahuje. Možná ta obrovská odlišnost a nespoutanost nalákala desítky Čechů a Slováků, kteří se rozhodli usadit na ostrově a zkusit štěstí právě tam.
Marek Kovář
je student ČVUT a VŠE v Praze, člen Mensy ČR, Honors Academia a dalších spolků či klubů. Při tom je však vášnivým cestovatelem. Mimoevropské destinace objevuje od svých 15 let, kdy začal chodit do více a více „divočejších“ lokalit s batohem na zádech. Kromě severní a jižní Ameriky strávil poslední roky mnoho času v Asii a poslední dobu i v Africe. „Rád o cestování mluvím, píši, promítám fotografie… Rád poznávám nové lidi, kultury a místa, co nabízí mnoho zajímavých zážitků a emocí.“
12. 6. (středa)
Start: 20:30 hod.
Vstupenky: bit.ly/SriLanka1206