//Strážníci v Brně chrání návštěvníky úřadů, dezinfikují prostory pro veřejnost

Strážníci v Brně chrání návštěvníky úřadů, dezinfikují prostory pro veřejnost

Brněnská městská policie prohlubuje svoje aktivity při zvládání pandemie koronaviru a přispívá k bezpečí návštěvníků úřadů. Strážníci od ledna pravidelně dezinfikují prostory u přepážek a dalších míst, kam vstupuje veřejnost.

Svoji pomoc při fyzicky velmi náročné činnosti nabídli magistrátu a ten ji přijal. Důkladnou očistou díky tomu procházejí místnosti registru silničních vozidel, správa poplatků za komunální odpad i magistrátní budova na Malinovského náměstí. „Je to další ze služeb veřejnosti, kterou strážníci poskytují. Iniciativy městské policie si velmi vážím. V době pandemie opakovaně potvrzuje, jak důležitou roli v Brně sehrává,“ podotkla Markéta Vaňková, primátorka města Brna.

Profesionální dezinfekční přípravek rozprašují strážníci pomocí generátoru teplé mlhy. Díky tomu se prostředek dostane do všech skulin a zákoutí. Některé části stroje se zahřívají na teploty ve stovkách stupňů Celsia a je nutné s ním manipulovat s nejvyšší opatrností. Strážníci proto dezinfikují úřední budovy ve dvojici a na základě zevrubného proškolení od odborníků z hasičského záchranného sboru.

Bezpečná dezinfekce

„Prostory dezinfikují jednou týdně v každé ze zmíněných budov, a to vždy po skončení úředních hodin. Používají k tomu profesionální a zcela bezpečný přípravek, jenž účinkuje na viry, bakterie i plísně,“ vysvětlil Pavel Čermák, vedoucí odboru pořádkových útvarů městské policie. Všechny místnosti se po nanesení aerosolu důkladně několik desítek minut odvětrávají a je možné se v nich pohybovat bez jakýchkoliv omezení a rizik. Ošetřovat povrchy v úředních prostorách budou strážníci do odvolání. Doba aplikace v budovách se v návaznosti na jejich stavební dispozice počítá zpravidla na několik hodin.

Strážníci aktivně přispívají ke zvládání epidemie covidu-19. Již v době jarního nouzového stavu to byly právě hlídky městské policie, které v Brně od samého počátku dohlížely u nemocnic, měly trvalá stanoviště na odběrových testovacích místech, pomáhaly u lékáren nebo se v časech určených pro veřejnost staraly o klid na úřadech.

I v současné době na strážnících leží zásadní zodpovědnost, když téměř nepřetržitě hlídkují u objektů určených pro karanténní pobyt osob bez domova. Na žádost zdravotníků či sociálních pracovníků také vyjíždějí k agresivním osobám, u nichž je podezření nebo přímo potvrzené onemocnění covid-19. Městská policie Brno pro tyto účely zřídila dokonce i speciální skupinu strážníků. Běžně a prakticky každodenně strážníci asistují zdravotníkům při převozech rizikových osob v sanitkách a zasahují u agresivních a těžko zvladatelných pacientů v nemocnicích.

Zdroj: MMB
Foto: MPB