//Třicet dva let svobody oslaví lidé převážně online

Třicet dva let svobody oslaví lidé převážně online

Nezávisle na počasí i pandemické situaci – tak pojali oslavy 32. výročí sametové revoluce organizátoři festivalu Brněnský sedmnáctý. Vedle toho se dopoledne uskuteční vzpomínkové akty u sochy TGM a u památníku tří odbojů. Nejen boj studentů za svobodu a demokracii, ale také jejich deportace do koncentračních táborů připomene Masarykova univerzita. Ta zároveň aktualizuje téma svobody a demokracie ve vztahu k dnešní situaci v Bělorusku.

Každoročně si 17. listopadu připomínáme dva důležité okamžiky – Mezinárodní den studentstva, který odkazuje k událostem na českých vysokých školách v roce 1939, a Den boje za svobodu a demokracii, tedy počátek politických změn v Československu známých jako sametová revoluce. Už tradičně uctí vedení města spolu tyto události dvěma vzpomínkovými akty. Oba se uskuteční ve středu 17. listopadu v 10 hodin, a to u sochy T. G. Masaryka na Komenského náměstí a u památníku 1., 2. a 3. odboje na Rooseveltově ulici.

Masarykova univerzita připravila dvoudenní cyklus Brno–Minsk a Minsk–Brno. Od prvního transportu židovských obyvatel Brna do Minsku totiž 16. listopadu uběhne 80 let. Jako připomínka vznikl seznam židovských studentů tehdejší Masarykovy univerzity, kteří byli během války odvlečeni. Tento seznam bude jako memento prezentován na výstavě na Žerotínově náměstí, kterou bude doprovázet ve stejný den videomapping. O den později, 17. listopadu, se program zaměří na situaci v Bělorusku, kde jsou znevažovány hodnoty demokracie a svobody. V kině Scala se uskuteční projekce dokumentu a debata. Kompletní program na oba dny najdete na www.muni.cz/brno-minsk.

Festival Brněnský sedmnáctý letos proběhne převážně online. Vzpomínky na události roku 1989, ale také obecnější témata jako občanská společnost nebo brněnská architektura za socialismu – to vše zazní do éteru ze Studia B17, které začne vysílat 17. listopadu v 16.00 hodin. Chybět nemůže ani píseň Modlitba pro Martu, kterou studio odvysílá v symbolický čas 17. 11. Přesný program jednotlivých debat a rozhovorů, na nichž přislíbili účast například rektor JAMU Petr Oslzlý nebo režisér Břetislav Rychlík, bude od 16. listopadu zveřejněný na webu brnensky17.cz. „Na web jsme dále umístili řadu archivních materiálů, díky nimž účastníci online oslav vzpomenou nebo zjistí, jak sametová revoluce v Brně probíhala den po dni. S brněnskými sametovými událostmi souvisí rovněž interaktivní mapa, v níž objeví kromě brněnských listopadových míst třeba také trasu, po které vedl 26. 11. 1989 z centra k věznici v Bohunicích řetěz podaných rukou. V mapě budou v neposlední řadě postupně přibývat i osobní revoluční příběhy těch, kteří se je prostřednictvím webu rozhodnout sdílet,“ přibližuje koordinátor festivalu Stanislav Čaban.

Přístupný bude také dokument Juraje Herze Vize 2000, připraveny jsou podcasty provázející listopadovým Brnem a znovu ožijí zapomenutá slova ze „socíku“ díky slovníčku, který nechalo k předešlému výročí vytvořit město Brno.

Ačkoli se organizátoři museli vyrovnat s řadou pandemických opatření a většinu z programu oslav přenesli do online prostoru, zvou lidi i do ulic. „Rádi bychom veřejnost vyzvali k zapalování svíček u morového sloupu na náměstí Svobody, k návštěvě listopadových míst a v neposlední řadě k rozesílání pohlednic s listopadovými myšlenkami, které najdete ke stažení na našem webu. V případě procházky a zapalování svíček však žádáme o dodržování všech aktuálních vládních opatření a bezpečnostních rozestupů,“ uzavírá Čaban.

Zdroj a foto: MMB