Nové možnosti léčby Covid-19, to je cíl mnoha vědeckých týmů po celém světě. Odborníci z Kliniky nemocí plicních a TBC, Fakultní nemocnice Brno mají nyní k dispozici unikátní přístroj pro laserovou terapii. Tato léčba by pro řadu pacientů v nejtěžším stádiu covidu mohla znamenat obrovský benefit a potenciálně i zvrátit nepříznivou prognózu.
„Jednotka intenzivní péče naší kliniky je aktuálně zcela obsazena pacienty s těžkým covidem. U většiny z nich je nutná umělá plicní ventilace. Právě pro takovéto pacienty máme nyní k dispozici novou léčbu pomocí vysoce výkonného laseru. Velké poděkování patří za zapůjčení distributorovi zdravotní techniky, společnosti BTL,“ uvádí přednosta Kliniky nemocí plicních a TBC, doc. MUDr. Milan Sova, Ph.D.
„O laserové terapii v rámci terapie covidové pneumonie se již nějakou dobu hovoří. Celá terapie je založena na tzv. biostimulačním účinku laserového záření na plicní tkáň,“ vysvětluje vedoucí lékař JIP MUDr. Ondřej Venclíček. Popisovaného protizánětlivého a biostimulačního účinku je dosaženo neinvazivně a to pomocí několika krátkých sezení, kdy je laserové záření aplikováno přes hrudní stěnu a speciální vlnová délka umožňuje průnik energie až k částem plic postiženým covidovou pneumonií. Celé zařízení je koncipováno tak, aby mohla léčba probíhat v rámci rehabilitace na lůžku pacienta.
„Laserová terapie je zavedenou součástí fyzioterapeutické péče, u léčby těžkých průběhů Covid-19 našem pracovišti je však novinkou,“ doplňuje PhDr. Filip Dosbaba, Ph.D., MBA, vedoucí fyzioterapeut Rehabilitačního oddělení FN Brno. Na tomto zařízení je možné nastavit řadu parametrů, které určují např. hloubku průniku laseru. U pacientů na plicní ventilaci je však nutná aplikace nízké dávky záření tak, aby u nekomunikujícího pacienta neuškodila. „Po léčbě první série pacientů vyhodnotíme výsledky. Pevně však věříme, že budou pozitivní,“ uzavírá Sova.
Zdroj a foto: FN Brno