V pořadí 14. ročník celorepublikového festivalu Den architektury pozve od pátku 27. září do čtvrtka 3. října na stovky akcí ve více než 120 městech a obcích po celé České republice i na Slovensku. Bohatý program opět nabízí i v Jihomoravském kraji, v jehož rámci připomene opomíjená a zapomenutá místa i mimořádné stavby a bude pátrat po minulosti nebo naopak nahlédne do blízké budoucnosti vybraných míst. Letošním festivalovým mottem je „Proces proměny“, kterým tak mimo jiné odkazuje na 100. výročí úmrtí Franze Kafky. Festival tak na řadě míst zacílí na místa s kafkovskou atmosférou nebo spojená s literaturou.
V Jihomoravském kraji se festival Den architektury uskuteční v Brně, Židlochovicích, Boskovicích, Mikulově, Ostopovicích, Pavlově a Znojmě.
Kompletní festivalový program je k dispozici na webových stránkách festivalu www.denarchitektury.cz. Program je tradičně zdarma, na některé akce je však potřeba předchozí registrace. Současně s Dnem architektury se i letos uskuteční festival Film a architektura. Pořadatelem obou festivalů je spolek Kruh.
V pestré programové mozaice mohou zájemci vybírat z exkurzí do běžně nepřístupných budov, architektonických procházek s poutavým výkladem odborníků na dané téma, přednášek, filmových projekcí, workshopů pro děti a celé řady dalších akcí. „Naším letošním cílem je nabídnout návštěvníkům bez rozdílu věku pečlivě vybrané akce, na kterých mohou objevovat často přehlížená místa nebo vnímat architekturu v širším kontextu, a to vždy s odborným výkladem. V mnoha případech se snažíme poukazovat i na význam veřejného prostoru a jeho proměny,” dodává Marcela Steinbachová, ředitelka Dne architektury a zakladatelka spolku Kruh.
Brněnský program opět pozve na desítky akcí a vydá se na zapomenutá místa, do městské divočiny i za architektonickými skvosty. U příležitosti výročí Franze Kafky nabídne například výpravy na místa s “kafkovskou” atmosférou, na programu je například procházka po brněnské nouzové kolonii Kamenka, zahrádkářské kolonii na Kraví hoře nebo po zapomenutých místech v centru Brna, která dříve sloužila jako pohřebiště. V hledáčku mají pořadatelé i německé a židovské architekty a Kafkovy současníky. V nabídce nechybí ani nejrůznější akce spojené s literaturou. Jedním z průvodců bude například spisovatel, publicista a sociolog Stanislav Biler, který při procházce Křenovou ulicí a jejím blízkém okolí představí svou novou knihu Utopie, která se odehrává v kulisách města Brna. Celá řada akcí brněnského programu zaostří na veřejný prostor, který je leckdy opomíjený. Festivalové procházky se zaměří například na městskou divočinu čtvrti Trnitá nebo Otevřenou zahradou i území divoké vegetace budoucího Otevřeného lesa na úpatí kopce Špilberk. Festivalový program nechá nahlédnout i do blízké budoucnosti a nabízí procházku po běžně nepřístupných historických objektech nově vznikajícího areálu Nové Zbrojovky, dále bude představen projekt proměny veřejného prostranství před bazilikou Nanebevzetí Panny Marie a také budoucnost prostoru před Domem umění a parku Koliště.
Dále se mohou festivaloví návštěvníci vydat mimo jiné na výpravu po industriální stopě Brna po proudu Svitavského náhonu, na prohlídku nejstaršího fungujícího velodromu na světě TJ Favorit nebo na procházku vedoucí od brněnských městských jatek po současné úpravy okolí původního toku Ponávky či procházku po historii Kounicovy ulice. Další z akcí se zaměří například na proměny brněnského výstaviště se zaměřením na pavilon Z. Další z procházek nabídne nevšední pohled propojující kramářské písně s vybranými místy brněnského centra a osudy lidí, kteří zde žili a umírali. Architekturu bývalých výborů KSČ pak v prostorách bývalého okresního výboru představí historik architektury Miroslav Pavel. Festival se vydá i do Hrušovan u Brna, kde se nachází vila ředitele bývalé cukerní rafinerie Viktora Bauera, jejímž architektem byl Adolf Loos. V rámci prohlídky se návštěvníci seznámí s její plánovanou obnovou.
Vedle nabitého programu v Brně zve Den architektury i na další místa v kraji. V Boskovicích nabídne architektonickou procházku po vybraných stavbách od monarchie, přes stavby ze 20. a 30. let minulého století, až po aktuální realizace. V Mikulově se zaměří na proměny zámeckého areálu a jeho funkce od raného novověku po současnost. Po nedokončené dálnici, která měla spojovat Vratislav s Vídní a vznikala na přelomu 30. a 40. let minulého století, se mohou zájemci vydat v Ostopovicích. Do festivalu se opět zapojí i unikátní Archeopark Pavlov.Návštěvníci budou mít možnost nahlédnout do zákulisí vzniku této netradiční stavby, která v roce 2016 doslova vyrostla ze země na významné archeologické lokalitě lovců mamutů a získala celou řadu ocenění. Ve Znojmě bude na programu literární procházka se spisovatelem Petrem Šestákem, který bude číst ze svého oceňovaného románu Kontinuita parku na místech, kde se jeho děj odehrává. Dále se zde uskuteční několik přednášek věnovaných adaptaci historických budov a měst pro potřeby dnešního života, významu územního plánování a architektonické fotografii.
Akce festivalu Den architektury jsou realizovány ve spolupráci s místními spolky a architekty.
Paralelně se Dnem architektury proběhne i v Brně jeho sesterský festival Film a architektura. Od 26. září do 1. října zamíří s podtitulem “Divnosti a jinakosti” do kina Art, Fakulty architektury VUT i vily Tugendhat. Program nabídne jak atypické stavby a neobvyklá zákoutí, tak i na netradiční filmová zpracování nebo i absurdní spojení. Ještě před oficiální distribuční premiérou brněnský program nabídne i nový celovečerní dokumentární film režiséra Jana Zajíčka a hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 Architektura ČSSR 58-89. Dále festival nabídne debut rakouské režisérky Bianky Gleissinger 27 Storeys, jenž má v hledáčku největší komplex sociálního bydlení v Rakousku – Alterlaa. V programu festival neopomene ani významné osobnosti architektury, jako jsou například Balkrishna Doshi, Sigurd Lewerentz či Mies van der Rohe. Právě film The Mies van der Rohes bude možné zhlédnout přímo ve vile Tugendhat. Dále se festival v Jihomoravském kraji uskuteční v Hodoníně a Ostopovicích.
Den architektury umožňuje již 14. rokem široké veřejnosti nahlédnout na své okolí nevšední optikou pod vedením architektů, historiků a odborníků, kteří jim přibližují zajímavosti z jejich čtvrtě, bydliště i širšího okolí. Den architektury není jen architektura a tvorba měst, ale i širší souvislosti, které stojí na pozadí vzniku každého domu, parku, konkrétního místa či města. V loňském roce festival nabídl přes 500 akcí ve více než stovce měst po celé republice i na Slovensku a přilákal na 35 tisíc návštěvníků. Pořádající spolek Kruh se téměř čtvrt století věnuje propagaci a popularizaci architektury a čerpá z mnohaletých zkušeností v oboru a dlouhodobé spolupráce s architekty, spolky a institucemi ve všech regionech.
Zdroj a foto:
web: www.denarchitektury.cz
Facebook: www.facebook.com/den.architektury/
Instagram: www.instagram.com/den.architektury/