Dne 30. října se na Výstavišti v Brně v prostorách Pavilonu C návštěvníkům otevřou brány jedné z nejúspěšnějších výstav světa – Titanic. Díky originální expozici se návštěvníci ocitnou na palubě legendárního plavidla, které před více než sto lety kleslo na dno Atlantského oceánu. Na výstavě jsou k vidění věrné rekonstrukce částí lodi, návštěvníci se mohou těšit na procházku kajutami, luxusní kavárnou, částí strojovny nebo se dotknou skutečného ledovce. Výstava nabízí také pohled na stovky exponátů vytažených z vraku lodi na dně oceánu.
Výstava projela celý svět a nadchla miliony návštěvníků, ale v Brně bude mít svoji derniéru. Stovky originálních artefaktů vytažených z hlubin oceánu se již nikdy nebudu prezentovat takto pohromadě.
“Každý návštěvník výstavy dostane hned u vstupu boarding pass – palubní vstupenku, se jménem skutečného pasažéra na Titaniku. Díky tomu tak prožije celou výstavu jako jeden z reálných cestujících. Právě emocionální rozměr dělá z výstavy jednu z nejúspěšnějších na světě. Viděly ji již desítky milionů lidí. V Brně však budou exponáty v takto velké a ucelené kolekci vystaveny naposledy. Veřejnost v České republice má tedy poslední možnost na legendární Titanic nastoupit,” řekla k výstavě její česká kurátorka Květa Havelková.
Fenomén Titanic vypráví příběh doby počátku 20. století, příběh technického rozmachu, příběh luxusu a rozvoje lidstva. V rámci rozsáhle expozice, která zabere více než 3000 m2, projdou návštěvníci částmi skutečného Titaniku. Ve třinácti galeriích doplněných o kinosál, na ně čekají kajuty několika tříd, navštíví francouzskou kavárnu, strojovnu s vodotěsnými dveřmi, dotknou se reálného ledovce, prohlédnou si vrak legendárního parníku na dně oceánu, zažijí 3D virtuální realitu a vzdají hold obětem zkázy Titaniku. Všechny prostory výstavy jsou opatřeny speciálním zvukovým doprovodem, který dokonale navozuje atmosféru v jednotlivých částech lodi od elegantního valčíku v 1. třídě, až po hluk strojoven v kotelně. “Jsme moc rádi, že se nám podařila navázat spolupráce s Technickým muzeem v Brně. To na výstavu zapůjčilo několik velmi unikátních exponátů, například parní lokomotivu nebo historický automobil Austro Daimler z roku 1910, který má titul Národní technické památky České republiky,“ dodává k výstavě Havelková.
Výstava Titanic je vhodná nejen pro dospělé fanoušky legendární lodi, ale také pro školní výpravy a pro rodiny s dětmi. V rámci expozice je pro děti připravena speciální Cesta za pokladem oceánu, při které děti plní vybrané úkoly a zkoušky a na konci je čeká překvapení. Studenti si projdou výstavu s Pracovními listy, které jim názorně představí moderní umělecké směry, ale i objevy a vynálezy počátku 20. století.
Část výstavy je věnována i tzv. české stopě na Titaniku, protože i když v roce 1912 ještě Československo neexistovalo, na Titaniku byl český porcelán a slovenští cestující.
Majitelem výstavy je americká společnost RMS Titanic, která má jako jediná na světě právo vyzvedávat předměty z mnoha kilometrové hloubky na dně oceánu. Celková hodnota výstavy je tak nevyčíslitelná. Celosvětový fenomén Titanic podpořil i slavný film Jamese Camerona s Leonardem DiCapriem a Kate Winslet v hlavních rolích. Návštěvnici výstavy budou mít možnost vyfotografovat se na přídi lodi, podobně jako to udělali filmoví hrdinové.
Více informací o výstavě najdete na www.titanicvystava.cz
Vstupenky v ceně od 190 Kč lze zakoupit v předprodeji, nebo přímo na místě.
Zdroj a foto: Výstava Titanic