//Vídeň, barevné a hravé město. Rukopis slavného architekta Hundertwassera tu najdete na mnoha místech

Vídeň, barevné a hravé město. Rukopis slavného architekta Hundertwassera tu najdete na mnoha místech

Kam jinam se vydat za díly oblíbeného architekta Friedensreicha Hundertwassera než do Vídně, kde se tento svérázný hravý umělec narodil? Byl to tak trochu podivín, možná i proto tolik lidí přitahuje. Jeho stavby potěší hlavně hravé duše se smyslem pro pestré barvy, rozmanitost a nekonvenčnost. Takzvaný „rakouský Gaudí“ ve Vídni pracoval zejména na slavném Hundertwasserhausu, nedaleké galerii Kunst Haus Wien a na spalovně odpadů Spittelau. Podepsal se pod stovky dalších děl po celém světě a rozhodně nebyl přímočarý.

Pokud jste jeho dílo zatím neviděli nebo ho dokonce neznáte, přinášíme vám malou ochutnávku. Stačí nasednout do auta a za necelou hodinu a půl si můžete dávat výborný sacher v prostředí jedinečné Hundertwasserovy architektury. A stojí to opravdu za to.

My jsme začali prohlídkou Hundertwasserova domu, který najdete na rohu ulice Kegelgasse a Löwengasse. Jeho venkovní fasáda přitáhne vaši pozornost už z dálky. Je totiž ozdobená mnoha barvami a s více než 200 stromy a keři na balkónech a střešních terasách dělá z domu zelenou oázu uprostřed města. Stavba odráží Hundertwasserův hlubokým zájmem o environmentální otázky. Prohlašoval, že v přírodě rovná čára neexistuje, a proto ani na vídeňském Hundertwasserhausu žádnou rovnou linii nenajdete. Aby jeho dům splynul s přírodou, nechal do všech možných jeho skulinek vysázet zeleň. Připomíná tak trochu pohádkový domeček, který se zcela vymyká z okolní zástavby. Stavba tvoří unikátní komplex 50 bytů s terasami (3 velké jsou společné pro všechny obyvatele) a balkóny, arkádami, vnitřním dvorem, ale i kavárnami, restaurací, saunou, zimní zahradou, dětským hřištěm a dalšími společnými prostorami. Také byty jsou vystavěny velmi rázovitě, mají zvláštně tvarované a zdobené stěny, každé okno mají jiné a rovné nejsou ani podlahy. Dům je nájemní, původně měl být postaven pro sociálně slabší obyvatele Vídně. Vzhledem k jeho architektonickému pojetí to však bývá často zpochybňováno a zájem o bydlení od počátku převyšoval jeho kapacitu. Zajímavostí je, že každý, kdo žije v tomto domě, má také právo navrhnout zcela podle vlastního vkusu fasádu kolem oken.

Hundertwasserův dům si můžete prohléhdnout jen zvenčí, hned naproti ale najdete hravou budovu autodílny zvanou Village. Tam umělec vytvořil své vlastní nákupní centrum s „návsí“, barem a četnými obchody v typickém stylu Hundertwassera.

Jen několik málo minut odtud najdete vídeňský Kunst Haus, kouzelný šachovnicový dům. Jak už je pro domy Hundertwassera typické, nejsou ani tady žádné rovné linie. Na asi 1 600 metrech čtverečních výstavní plochy se kromě stálé retrospektivní expozice Hundertwassera pořádají i nestálé výstavy jiných umělců. Jak jeho venkovní architektura, tak vnitřní řešení vás musí zaujmout. Nepřipadáte si tady jako v muzeu, ale volně se procházíte, tu si sednete ke skvělé kávě, tam třeba ke sklence vína nebo na zmrzlinu. Otevřeno mají denně od 10 do 18 hodin. Vstupné do muzea a zároveň na probíhající výstavu je 12 eur. Samotné muzeum je za 11 eur a výstavy za 9 eur. Rodina zaplatí 22 eur. Už prohlídka samotné stavby zvenčí však stojí za to.

Posledním Hundertwasserovým dílem ve Vídni je spalovna odpadů Spittelau, kde se umění podivuhodně mísí s účelovostí. Řekli byste někdy, že ryze účelová stavba, jakou je spalovna odpadů, se může stát jedním z nejvyhledávanějších objektů rakouského hlavního města? V případě Spittelau je tomu rozhodně tak. Reprezentuje totiž dokonalé fungující spojení techniky, umění i ekologie. Je hravá a barevná, zdobí ji mozaiky, keramické sloupky a vysoká, z dálky viditelná věž, jejíž zlatá „kupole“ září nad Vídní na všechny strany. Bez ostychu můžeme říct, že vídeňská spalovna je umělecké dílo. A když už tady budete, zároveň vám vysvětlí principy energetického využívání a recyklace odpadů v rakouském hlavním městě.

Napsal/a: Martin
Foto: BRNO today