Vila Tugendhat získala novou formu památkové ochrany. Výbor pro ochranu kulturních statků za ozbrojeného konfliktu, který začátkem prosince zasedl v Paříži, rozhodl o poskytnutí zvýšené ochrany vile podle Článku 10 Druhého protokolu k Haagské úmluvě na ochranu kulturních statků za ozbrojeného konfliktu. Jedná se o výrazný odborný a diplomatický úspěch České republiky, protože zvýšená ochrana podle tohoto protokolu byla zatím poskytnuta pouze 13 kulturním statkům v 8 zemích světa (Ázerbájdžán, Belgie, Kambodža, Kypr, Itálie, Gruzie, Litva a Mali).
Česká republika je smluvním státem zmíněného Druhého protokolu. Je tak zavázána k jeho implementaci, a to také přijetím opatření v době míru. Zápis kulturních statků do Seznamu kulturních statků pod zvýšenou ochranou je právě takovým opatřením: jeho podstatou je skutečnost, že takto zapsané kulturní statky nejsou vojensky využívány, a tedy nepředstavují vojenský cíl. Neměly by být tedy ani předmětem potenciálního útoku.
Vila Tugendhat splňuje všechny tři podmínky zápisu: jedná se o kulturní dědictví nejvyššího významu pro lidstvo, je chráněna odpovídajícími vnitrostátními právními a administrativními opatřeními, která uznávají její výjimečnou kulturní a historickou hodnotu a zajišťují nejvyšší úroveň ochrany, a není využívána pro vojenské účely nebo k zaštítění vojenských objektů. Neméně důležité je také to, že strana, která má tento kulturní statek pod kontrolou, učinila prohlášení, že pro vojenské účely památka ani využívána nebude.
Vila Tugendhat je od roku 2001 rovněž zapsána na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.
Více informací o vile Tugendhat včetně možnosti objednání prohlídky najdete na www.tugendhat.eu .
Zdroj a foto: MMB