Mimořádné koncerty čekají tento čtvrtek a pátek Filharmonii Brno. Program s názvem Obrázky z výstavy nabídne tři velká hudební díla v doprovodu vizualizací Cori O´Lana. Ty vznikly ve spolupráci s organizací Ars Electronica zaměřující se na využití moderních technologií v umění.
Za orchestrem a po obou jeho bocích budou celý večer obří plátna. Své vizualizace připravené speciálně pro tento projekt tam promítne osobně Cori O´Lan, světově uznávaný vizuální umělec. Úvodní skladba, tedy populární Musorgského Obrázky z výstavy zazní v barvité efektní instrumentaci Maurice Ravela. „Pro ztvárnění této části mne inspirovaly kresby Kandinského z roku 1928 s mnoha geometrickými prvky a obrazci. Ty budou živě reagovat na hudbu, a to díky snímačům umístěným nad hudebníky. Zviditelní tak v reálném čase zvuk z orchestru,“ popsal svoji práci O´Lan.
Následující Fresky Piera della Francesa od Bohuslava Martinů doprovodí záběry fresek z baziliky sv. Františka v italském Arezzu, kterou navštívil O´Lan spolu s šéfdirigentem brněnských filharmoniků Dennisem Russellem Daviesem. Pořídil tam stovky snímků, které složí do panoramat ve vysokém rozlišení a použije jako základ ke svému dílu. Jsou to přesně ty fresky, které inspirovaly Martinů ke kompozici, v níž zachycuje (vlastními slovy) „slavnostně strnulý klid a šero, barevnou atmosféru plnou netušené, pokojné a dojímavé poezie“.
Spolupráce s Ars Electronica si Davies cení, velmi ho těší, že může spojit dvě významné kulturní instituce sousedních zemí. Ostatně s organizací a jejím uměleckým ředitelem Grefriedem Stockerem spolupracuje asi osmnáct let práce na vývoji počítačové technologie, kdy obraz reaguje v reálném čase na zvukové podněty. „Obrazy inspirovaly v dějinách mnoho skladatelů. Důkazem je náš program. Takže to, že tři velká hudební díla inspirovaná výtvarným uměním doplníme novým obrazem, je velmi zajímavé,“ uvedl Davies.
Večer uzavře Hindemithova symfonie Malíř Mathis zkomponovaná na základě hudby k jeho stejnojmenné celovečerní opeře. Ta na pozadí historických událostí rozvíjí vnitřní drama slavného malíře, tvůrce Isenhemského oltáře Mathise Nitharta Gothardta zvaného Matthias Grünewald, kterého zneklidňovaly otázky smyslu života. I tuto skladbu doprovodí O´Lan autorskou vizualizací.
Čtvrtečním a pátečním koncertem se Filharmonie Brno vrací s abonentními večery do Janáčkova divadla. Ty začínají vždy v 19.00 a spolu s květnovou Mahlerovou Devátou si je posluchači mohou koupit ještě jako dvoukoncertní abonmá v divadle. To je k dostání ve filharmonickém předprodeji i online, jednotlivé vstupenky pak také v Domě pánů z Lipé a na místě půl hodiny před konáním koncertu.
Zdroj a foto: Filharmonie Brno