Téměř 200 let existuje Braillovo písmo, umožňující číst text i nevidomým. Kdo byl jeho tvůrce Louis Braille a co ho k vynálezu inspirovalo? A jaké další pomůcky a přístroje pomáhají nevidomým při každodenních činnostech? S tím seznamuje veřejnost nová výstava v Technickém muzeu. Lidé ji mohou navštívit ode dneška do 25. února.
Před pár dny uplynulo 210 let od narození Louise Brailla, francouzského učitele a vynálezce, k jehož nejznámějším počinům patří vytvoření písma pro nevidomé. Při té příležitosti uspořádalo Technické muzeum Brno výstavu. „Braille přišel jako malý chlapec nešťastnou náhodou při hře o zrak. Jako dvanáctiletý se setkal s vojákem Charlesem Barbierem de la Serre, který mu ukázal tajnou vojenskou abecedu určenou ke čtení za tmy. Tato abeceda obsahovala 12 vystouplých teček, byla však náročná a obtížně čitelná. Mladého chlapce abeceda nadchla a začal ji přizpůsobovat pro potřeby nevidomých,” přibližují vznik specifického písma organizátoři výstavy.
Návštěvníci na výstavě uvidí například zařízení, které používal samotný Louis Braille. Jedná se o tzv. rafigraf – speciální psací stroj pro nevidomé, který zkonstruoval v roce 1839 spolužák a přítel Louise Brailla Daniel Foucault. Prezentovat se tu bude i tublet, jedinečný přístroj fungující na principu elektronického slabikáře. Díky tomu je možné naučit se Braillovu písmu samostudiem, bez lektorského vedení. Lidé se dále dozvědí, jak se nevidomí vyrovnávají s běžnými úkony, jako je třídění ponožek nebo zalití horkého čaje, a jaké kompenzační pomůcky jim to usnadňují. Řadu z nich si návštěvníci mohou sami vyzkoušet.
K dispozici jsou tu informační brožury Pomáhejme správně, které věnovalo město Brno. Brožury vznikly v rámci projektu Pomáhejme správně a vysvětlují, jak na ulici nebo v dopravním prostředku pomoci člověku se zrakovým postižením. Informační kampaň doprovázejí videospoty v brněnských „šalinách”. Ke zhlédnutí jsou i na youtubovém kanálu města.
Zdroj: MMB
Foto: TMB