Dopravní podnik města Brna daroval na charitu bundy, které zaměstnanci vrátili při výměně uniforem za nové. Celkem 168 kusů převzala od podniku brněnská primátorka Markéta Vaňková, která je předsedkyní správní rady Sociálního nadačního fondu města Brna a Jihomoravského kraje. Bundy poputují prostřednictvím fondu lidem bez domova a rodinám v tíživé situaci v Brně, Hodoníně a Znojmě.
„Sociální nadační fond v loňském roce podpořil 162 jednotlivců, rodin a neziskových organizací částkou přesahující 3,5 milionu korun. Děkuji dopravnímu podniku za skvělý nápad darovat mu bundy, které už jeho zaměstnanci nevyužijí. Nejen, že se dostanou k potřebným, ale společně také zvýšíme povědomí o Sociálním nadačním fondu, na nějž se mohou s důvěrou obracet občané, kteří pomoc potřebují nebo ji naopak mohou poskytnout,“ uvedla primátorka města Brna a předsedkyně správní rady fondu Markéta Vaňková.
Dopravní podnik města Brna na konci loňského roku začal s výměnou stejnokrojů, která se postupně dotkne téměř dvou tisíc zaměstnanců nejen na postech řidičů, ale i dispečerů, prodejců jízdného a dalších profesí. Výměnou za nové služební oblečení zaměstnanci vraceli bundy, které ještě nejsou zcela obnošené. Za první dva měsíce výměny jich pracovnice oděvního skladu DPMB shromáždily 168. O zájemce nebude mít fond nouzi.
„Pro tento dar už máme konkrétní využití. Prostřednictvím organizací, které pracují s lidmi bez domova nebo v tíživé životní situaci, předáme bundy potřebným v Brně, Hodoníně a Znojmě. Po dohodě s dopravním podnikem můžeme akci za čas zopakovat,“ sdělil náměstek primátorky města Brna a člen správní rady Sociálního nadačního fondu města Brna a Jihomoravského kraje Robert Kerndl.
Sbírku bund rozdělily pracovnice brněnského dopravního podniku do 21 pytlů podle jednotlivých typů. Nejvíce je softshellových, srovnatelně pak zimních do pasu a delších zimních. Ještě předtím ale strávily několik hodin s nůžkami v rukách. „Před balením a převozem bund bylo nutné z nich odpárat naše logo, aby nemohlo dojít k jejich zneužití. Projekt je krásnou ukázkou fungující spolupráce s vedením města Brna,“ vysvětlil generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek.
Právě městské společnosti patří vedle soukromých dárců a firem mezi pravidelné podporovatele fondu. „Kromě Dopravního podniku města Brna nám pomáhají například i Teplárny Brno nebo Brněnské komunikace. Díky našim dárcům můžeme pomoci například lidem, kteří se během dvou vln epidemie covid-19 ocitli v existenčních problémech, když kvůli péči o dítě přišli o možnost příjmu nebo ztratili zaměstnání,“ uvedla místopředsedkyně správní rady Sociálního nadačního fondu Monika Škorpíková.
Sociální nadační fond města Brna a Jihomoravského kraje
motto: Pomáháme těm, ke kterým se štěstí otočilo zády.
Sociální nadační fond města Brna a Jihomoravského kraje (SNF) je nevládní organizace založená původně jako Sociální nadace města Brna „Domovy potřebných“. Vznikla už v roce 1993, o pět let později se transformovala na nadační fond. V roce 2014 se působnost fondu rozšířila na Jihomoravský kraj.
Svou činností velmi často zaplňuje mezeru v legislativě, protože mnozí z klientů propadají sítem možných dávek a jiných forem státní pomoci. Fond se pro ně stává poslední a jedinou možnou šancí. Množství podávaných žádostí o pomoc každý rok stoupá. Prostřednictvím portálu https://www.darujme.cz/organizace/1200349 je možné podpořit aktuální projekty fondu, mezi které patří program „Pomáhejte s námi“, podpora domácí hospicové péče „Hospic doma“, sbírka „Slunce pro Filipa“ na zajištění péče o chlapce v kómatu a projekt „Pomozte s námi postavit Nový domov pro lidi s PAS“.
Zdroj: MMB
Foto: DPMB