Péče o covidové pacinety s sebou přináší nutnost ochrany zdravotníků, běžně se tak používají jednorázové ochranné pomůcky. To ale vede k produkci velkého množství odpadu. Fakultní nemocnice se proto vydala cestou nákupu opakovaně pratelných obleků, kterým nejenže snížila spotřebu jednorázových ochranných obleků a produkci infekčního odpadu, ale navíc výrazně ušetří.
Ochranné pracovní pomůcky, kam patří i overaly a pláště, jsou základem pro zajištění bezpečnosti personálu při ošetřovaní pacientů s diagnózou Covid-19. Běžně se využívají dále při realizaci stěrů, doprovodu na vyšetření a dalších činnostech, kdy je manipulováno s biologickým materiálem. „Na trhu je sice celá řada těchto ochranných pomůcek, které jsou určené pro jednorázové použití, nicméně jejich kvalita, cena a především určitý komfort pro personál je diskutabilní,“ říká zástupce zdravotnického náměstka FN Brno Mgr. Erna Mičudová. Nemocnice se proto rozhodla využít nabídky společnosti HEDVA a.s., výrobce zdravotnických overalů a plášťů pro opakované použití, a nechala ušít oblečení dle požadavků a připomínek personálu, přitom s důrazem na zachování stupně ochrany.
Tyto materiály, konkrétně mikrovlákno s nepromokavou a elektrostatickou úpravou, splňují platné legislativní podmínky pro jejich použití ve zdravotnických provozech. „Výhodou je nejen jejich uživatelská přívětivost, ale i cena za jedno použití, která se i s ošetřením v prádelně pohybuje do 15,- Kč, přičemž je možné toto prádlo použít až 100x bez nutnosti obnovení jeho odolnosti vůči tekutinám,“ dodává Mičudová. Pořizovací cena tohoto obleku oproti jednorázovým je sice trojnásobná, ale finančně se vyplatí už po prvních vypráních. V neposlední řadě je pak nezpochybnitelným přínosem i to, že jde o ekologicky přijatelnou variantu a odpadá potřeba likvidace jednorázových obleků jako nebezpečného zdravotnického odpadu.
Zdroj a foto: FN Brno